piątek, 25 stycznia 2019

Słoik ogórków, czyli gra uniwersalna na zajęcia z dziećmi :)

Dzisiaj mam dla Was grę, która początkowo miała być grą walentynkową, ale jakoś tak jak zaczęłam ją robić to mój mózg stwierdził: "Hej! Zróbmy coś totalnie od czapy! Niech będą ogórki!", a ja mu na to: "OK! Lubię ogórki!" :p 

I w ten oto sposób mamy grę o słoiku ogórków, ale nie martwcie się, nie musicie do niej omawiać słownictwa związanego z piklami, gra jest uniwersalna co oznacza, że możecie ją wykorzystać przy omawianiu czegokolwiek...nawet walentynkowego słownictwa ;). 


Przygotowanie gry

Na początek drukujemy karty ze słoikami- po jednej dla każdego gracza, wycinamy słoiki i zestawy ogórków w kółeczkach. Następnie trzykrotnie drukujemy karty z ogórkami i czosnkiem (łącznie mamy mieć 24 karty). Karty najlepiej wydrukować na grubszym papierze z tłem na rewersie. Oprócz wszystkich elementów gry, będą Wam również potrzebne kartki z zadaniami (obrazki do nazwania, słówka do przetłumaczenia, pytania, działania itd. - coś co akurat omawiacie z dziećmi ). Zamiast kartek z zadaniami możecie również dać dzieciom zwykłe karty pracy, w takim przypadku każda osoba będzie wykonywała po jednym przykładzie z karty.   

Przebieg gry  

Prostokątne karty z ogórkami i czosnkiem rozkładamy na stole obrazkami do dołu. Obok nich kładziemy karty z zadaniami do wylosowania. Każdy gracz otrzymuje kartę ze słoikiem. Gracze kolejno losują zadania, jeżeli wykonają zadanie poprawnie odkrywają jedną z prostokątnych kart. Liczba ogórków na karcie odpowiada liczbie ogórków, które możemy zdobyć za poprawne wykonanie zadania, na przykład jeżeli gracz odsłonił kartę z jednym ogórkiem, kładzie jedno kółeczko na swoim słoiku. Jeżeli trafimy na kartę z czosnkiem, musimy oddać jednego z włożonych wcześniej do słoika ogórków. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zbierze 11 ogórków do swojego słoika :). Jeżeli zdarzy się, że odkryjemy wszystkie karty zanim któryś z graczy zdobędzie komplet ogórków, tasujemy je i rozkładamy ponownie.

Grę możecie pobrać TUTAJ

Dajcie znać czy gra sprawdziła się z waszymi uczniami :) 

Enjoy ;)   


Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :) Zapraszam również do dołączenia do grupy Nauka przez zabawę, na której polecamy sobie ciekawe gry,książki i inne materiały dla dzieci oraz do grupy Aliexpress- gadżety dla nauczycieli, na której dzielę się linkami do fajnych i przydatnych rzeczy do wykorzystania w pracy nauczyciela :) 

4 komentarze: