poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Wyprawa na wyspę "Matura" #3 List i gra w butelce :)

Witajcie w kolejnej odsłonie naszej wyprawy na wyspę "Matura". W dzisiejszym wpisie zapoznamy się z tajemniczym listem w butelce i pomożemy naszym uczniom przebrnąć przez maturalne zadania pisemne wykorzystując do tego butelkową grę do druku ;). 

Zanim zapoznamy się z moją propozycją butelkowej gry, zajrzyjmy do przewodnika naszej wycieczki, czyli Repetytorium do szkół ponadgimnazjalnych od wydawnictwa Macmillan. W repetytorium również znajdziecie ciekawe zadania, które pomogą Waszym uczniom w tworzeniu wypowiedzi pisemnych w języku angielskim. Dwa przykładowe działy z repetytorium możecie pobrać TUTAJ.

Dzisiejsza gra będzie idealnym uzupełnieniem zadań z książki. Dzięki niej uczniowie przećwiczą umiejętność pisania w trochę inny sposób.

Przygotowanie gry

Pod linkiem przy końcu wpisu znajdziecie zestaw 48 kart-butelek z różnymi, krótkimi zadaniami pisemnymi. Wszystkie drukujemy na grubszym papierze z tłem na rewersie. Jeżeli mamy mniejszą grupę lub mniej czasu na grę, możemy wydrukować tylko połowę kart. Przykładowe zadania, które znajdziecie w zestawie:Karty to nic innego jak "kropki" z maturalnych zadań pisemnych. Butelki zawierają tylko część listu, tak żeby w trakcie gry uczniowie mieli czas przećwiczyć różne tematy i związane z nimi słownictwo.

Oprócz kart z zadaniami przygotowałam również karty dodatkowe:


Karty dodatkowe również drukujemy na grubszym papierze z tłem na rewersie, w ilości odpowiadającej kartom z zadaniami.

Przebieg gry

Uczniów dzielimy na 2-4 drużyny. Na jednej ławce rozkładamy butelki z zadaniami napisami do dołu, a na drugiej karty dodatkowe. Drużyny losują po jednej butelce z zadaniem. i mają 3-4 minuty na wykonanie zadania z danej kropki, czyli napisanie 2-5 zdań na dany temat. Po wyznaczonym czasie, odkładają kartki z odpowiedzią na brzeg ławki (tak, żeby nie mogli już niczego dopisać). Drużyny kolejno odczytują swoje odpowiedzi. Nauczyciel przyznaje za odpowiedź od 0 do 3 punktów biorąc pod uwagę poprawność i zgodność z zadaniem, można też również szybko sprawdzić pisownię jeżeli mamy jakieś wątpliwości. Następnie drużyna losuje jedną butelkę z kart dodatkowych zdobywając dodatkowe punkty, tracąc je lub w przypadku wylosowania butelki z lornetką, podwajając liczbę punktów zdobytych w danej turze. Gramy do momentu aż skończą się karty lub lekcja, wygrywa drużyna z największą ilością punktów.

Grę możecie pobrać TUTAJ 

A teraz pora na konkurs! :)  Mam dla Was 3 zestawy gadżetów od wydawnictwa Macmillan. W skład każdego zestawu wchodzą: 


- gra Forbidden words ( o grze możecie przeczytać TUTAJ)
- torba 
- Teacher's diary 
- 10 szt. kółek do nauki czasowników 
- 10 smyczy 
- 10 zakładek  Tym razem zadanie konkursowe będzie prostą zagadką. Żeby wziąć udział w konkursie zapoznaj się z regulaminem (KLIK), następnie w komentarzu pod tym postem odpowiedz na pytanie konkursowe: 


Jaka jest liczba wyświetleń najczęściej czytanego wpisu na blogu Londonopoly?  

Biorę pod uwagę liczbę wyświetleń z chwili publikacji dzisiejszego wpisu. Mogę Wam podpowiedzieć, że jest to liczba pięciocyfrowa. ;)  

Gadżety powędrują do 3 osób, które jako pierwsze odgadną liczbę lub będą najbliżej tej prawidłowej. Pamiętaj żeby podpisać się pod swoją odpowiedzią ( może być nickiem), anonimowe komentarze nie będą brane pod uwagę. Możesz również podać swojego maila w celu ułatwienia kontaktu.   

Konkurs trwa do środy 02.05.2018 do godziny 22. Wyniki pojawią się w tym wpisie 03.05.2018. 

Powodzenia! :)  


[EDIT] Wyniki konkursu 

Najczęściej odwiedzany wpis na blogu to 14 darmowych gier do druku, w dniu publikacji tego wpisu miał dokładnie 16473 wyświetlenia :) Najbliżej tej liczby były: 

Marta Borowska
English Teacher 
Aleksandra Wanat  

Gratuluję i proszę o przesłanie danych na londonopoly@gmail.com lub przez fanpage :) 

21 komentarzy:

 1. 22 222 :)

  olkawanat1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że może to być w granicach 14888 :) Marta Borowska martaborowska00@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 3. 50.000 ��

  talvi@buziaczek.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Być może 72 525 :)

  OdpowiedzUsuń
 5. 10555��

  OdpowiedzUsuń
 6. teachenglish.pl@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. No dobra, nie mogłam się zdecydować :D patrząc ogólnie na wyświetlenia całego bloga, ostatecznie obstawiam 68525 :) sama sporo tych wyświetleń nabijam :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń