czwartek, 5 listopada 2015

Zakrętkowy alfabet


Czasami rzeczy, które normalnie byśmy wyrzucili, świetnie nadają się do lekcji. Przez ostatnie dwa miesiące kolekcjonowałam zakrętki po mleku i wodzie i wreszcie mogę do swojej kolekcji pomocy edukacyjnych dołączyć zakrętkowy alfabet :)

Jak zrobić zakrętkowy alfabet ? 

Potrzebujemy kilkudziesięciu plastikowych zakrętek. Mogą być po mleku, wodzie, sokach i innych rzeczach. Najlepiej żeby zakrętki były jasne ponieważ będzie na nich dokładnie widać litery. Na zakrętkach, czarnym markerem wypisujemy litery. Każda zakrętka to jedna litera z alfabetu. Częściej używane litery można wypisać na kilku zakrętkach, tak aby potem z zakrętek można było układać różne wyrazy.

Kilka pomysłów na wykorzystanie zakrętek: 

1. Ludziki 

Zakrętkowy alfabet rozkładamy na podłodze. Potrzebny będzie również mały ludzik, możemy go wykonać z papieru. Figurki z kinder niespodzianek też będą ok. Wymawiamy po angielsku jakąś literę. Zadaniem dziecka jest postawienie ludzika na odpowiedniej zakrętce.

2. Alfabet 

Rozkładamy zakrętki na podłodze, dziecko musi ułożyć je w odpowiedniej kolejności tak żeby wyszedł  nam cały alfabet. Następnie czyta wszystkie litery na głos.

3. Gra w butelkę 

Zakrętki formujemy w koło, dziecko kręci butelką, następnie musi wypowiedzieć literę, którą wskazuje butelka i powiedzieć jeden wyraz zaczynający się od niej.

4. Koralik 

Wybieramy kilka zakrętkowych liter, najlepiej tych, z którymi dziecko ma problem i układamy je w rzędzie. Uczeń odwraca się na chwilę a my chowamy koralik pod jedną z zakrętek. Uczeń zgaduje gdzie znajduje się koralik wymawiając poszczególne litery. Potem możemy zamienić się rolami- uczeń chowa koralik a nauczyciel wymawia litery, Dziecko musi odkryć odpowiednią zakrętkę.

5. Słowa 

Ćwiczymy pisownię nowo poznanych słówek układając słowa z zakrętek, następnie literujemy każde słowo.

6. Obrazki 


Dziecko ma za zadanie ułożyć dowolny obrazek z zakrętek. Może to być kwiatek, zwierzę lub... litera :) Potem czytamy jakie litery zostały wykorzystane do stworzenia obrazka.

7. Losowanie

Do woreczka wkładamy wszystkie zakrętki. Dziecko losuje 10, wypowiada je na głos, potem może ułożyć z nich jakieś słowo lub wybrać 5 i wymyślić słowa zaczynające się na te litery.

8.  Zakrętkowe rzutki

Na kartce A3 rysujemy markerem dużą tarczę z punktacją ( taką jak w rzutkach), kładziemy ją na podłodze w odpowiedniej odległości i rzucamy literami starając się trafić na tarczę i wypowiadając przy tym litery na głos. Potem mówimy ile która litera dostała punktów.

Macie jeszcze jakieś pomysły na wykorzystanie zakrętkowego alfabetu?  
Jeśli tak, podzielcie się nimi w komentarzu :)

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie zestawienia gier do jednego tematu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja poszłam na łatwiznę - uzywam literek ze Scrabbli :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze Scrabblami też próbowałam, ale jakoś nie było takiego szału jak z zakrętkami :D

   Usuń
 3. Ja mam, ja mam :) Można wykorzytać nakrętki do utrwalenia części ciała (taką zabawę robiłam wcześniej z woreczkami, ale jakiś czas temu ktoś w grupie Nauczyciele angielskiego podpowiedział, że można wykorzystać nakrętki) - w podstawowej wersji zabawy mówimy np. put your bottle cap on your head, on your heand etc... Ale można zmodyfikować i dodać literki - put A on your head :) put D on your leg etc.

  OdpowiedzUsuń