poniedziałek, 30 listopada 2015

Santa's special letter - pomysł na mikołajkową lekcję


Ostatnio w TkMaxxie upolowałam genialną książeczkę o Mikołaju :)

Książka nosi tytuł "Santa's special letter" i opowiada historię Mikołaja, który jest straszną gapą ponieważ przygotowując się do corocznego rozdawania prezentów zapodział gdzieś jeden list od dziecka. Oprócz tego, że Mikołaj jest straszną gapą, ma też zaawansowaną sklerozę ponieważ nie pamięta dokładnie jak wyglądał zagubiony list. Z pomocą elfów szuka zguby natrafiając po drodze na różne listy. Historia jest bardzo wciągająca a dodatkowym plusem jest to, że sami również pomagamy Mikołajowi znaleźć list ponieważ praktycznie na każdej stronie są jakieś listy, które możemy otworzyć i przeczytać ( jest nawet walentynka do Mikołaja :D). Możemy też trafić na mapę, listę zakupów, opakowanie z ciasteczkami i wreszcie na ostatnich stronach z książki "wychodzą" super sanie Mikołaja :)
Książka nada się na zajęcia indywidualne i w małych grupach, ale pomysł z listami możemy również wypróbować w większych grupach i nie mając książki.

Co będzie potrzebne ? 


  • 10 (lub więcej)  kopert  
  • kolorowe markery  
  • flashcards ze słownictwem, które omawiamy lub karty z zadaniami 
  • świąteczne naklejki (opcjonalnie)   

Na czym polega zabawa ? 

Opcja 1 ( zajęcia indywidualne )

Przygotowujemy 10 kopert, na każdej kopercie piszemy liczbę (1-10), koperty ozdabiamy świątecznymi naklejkami lub rysunkami. Do każdej z nich wkładamy jeden flashcard lub kartkę z zadaniem lub pytaniem. Zadania mogą być różne np. : żeby znaleźć kilka rzeczy w określonym kolorze, powiedzieć kilka słówek z danej kategorii lub zrobić 5 przysiadów, oczywiście wszystko po angielsku :) Mogą się tam również znaleźć pytania typu "What's your name?" lub "What's your favourite toy?" Wszystko zależy od tego co akurat omawiamy z dziećmi. Najlepiej pomieszać wszystkie kategorie i do kopert powkładać zadania, pytania i flashcards.  

Następnie gramy z uczniem w grę planszową. Mikołaj lecąc swoimi saniami zgubił kilka listów po drodze, Naszym zadaniem jest dostarczenie listów do niego, żeby to zrobić musimy przejść planszę wykonując po drodze zadania ukryte w kopertach. Możemy zagrać używając kostki ( szybsza wersja) lub rzucając monetą ( orzeł - dwa pola do przodu, reszka - jedno). Numer na planszy odpowiada kopercie z danym numerem, stojąc na jakimś numerze musimy poprawnie wykonać zadanie, odpowiedzieć na pytanie lub powiedzieć słowo. Stając na polu "Candy cane" możemy wybrać sobie dowolną kopertę Wygrywa osoba, która pierwsza dotrze do Mikołaja, przegrany wykonuje pozostałe zadania ( jeśli takie zostaną).  

 


Gra do ściągnięcia TUTAJ

Opcja 2 (zajęcia grupowe) 

W tej opcji przygotowujemy koperty tak jak w opcji nr. 1 jednak ilość kopert odpowiada ilości osób w grupie. Na osobnych kartkach wypisujemy numery, formujemy z nich kulki i wrzucamy do worka. Fajnie gdyby worek imitował worek Mikołaja. Uczniowie losują kulki i dostają kopertę z odpowiednim numerem, następnie wykonują zadanie.  

A jakie wy macie pomysły na mikołajkową lekcję ?:)


1 komentarz:

  1. Świetny pomysł! Wczoraj kupiłam podobną książkę "Dear Father Christmas" z liścikami. Wykorzystam grę na pewno! Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń