piątek, 20 listopada 2015

FROZEN - polowanie na kolorowe śnieżynki


Dzisiaj na zajęciach z dziećmi z klas pierwszych robiłam powtórzenie z kolorów. Dzieci uwielbiają "Krainę lodu", więc postanowiłam to wykorzystać i wymyśliłam dwa krótkie ćwiczenia.

Pierwsze z nich to gra planszowa: 


Zasady są bardzo proste: 
  •  rzucamy kostką i ruszamy się do przodu o tyle pól ile wskazuje 
  • jeśli staniemy na kolorowej śnieżynce, musimy powiedzieć dany kolor po angielsku 
  • oprócz zwykłych pól specjalnych typu "miss a turn" jest jedno dosyć nietypowe pole "freeze for 10 seconds"- uczestnik gry, który stanie na tym polu musi "zamarznąć" na 10 sekund, reszta uczestników odlicza głośno czas licząc po angielsku. Warto tutaj wspomnieć dzieciom, że w trakcie zamarzania można oddychać bo okazuje się, że to nie takie oczywiste ;) 
  • oczywiście wygrywa osoba, która pierwsza dotrze do mety  
Grę można dowolnie modyfikować na przykład jeśli same kolory są dla naszych uczniów zbyt proste, możemy do każdego koloru śnieżynki przygotować na osobnej kartce pytania typu "What's your name?" albo "What's your favourite colour"?

Grę można ściągnąć tutaj

Drugie ćwiczenie to zabawa w polowanie na kolorowe śnieżynki :)
Powycinane karty ze śnieżynkami chowamy w sali w różnych miejscach, tak żeby każda z nich lekko wystawała. Najlepiej zrobić to przed tym jak dzieci wejdą do sali. Na moich kartach znajdziemy tylko 10 śnieżynek, ale można wydrukować je w kilku egzemplarzach i pochować więcej. Następnie opowiadamy dzieciom krótką historyjkę o kolorowych śnieżynkach. Rodzina kolorowych śnieżynek mieszka sobie na kolorowych chmurach. Jednak pewnego dnia w ich chmurkowej krainie rozpętała się wielka burza. Śnieżynki pospadały ze swoich chmurek na ziemię. Zadaniem dzieci jest odnalezienie kolorowych śnieżynek.

Zabawę możemy przeprowadzić na dwa sposoby:  • dajemy dzieciom minutę lub dwie na znalezienie śnieżynek, Zadaniem każdego dziecka jest znalezienie jednej śnieżynki, jeśli już ją ma przychodzi do nauczyciela, który czeka na środku sali. Gdy już wszystkie dzieci mają swoje śnieżynki, nauczyciel pyta każde dziecko po angielsku w jakim kolorze jest jego śnieżynka. Dzieci wypowiadają kolory i kładą śnieżynki na środku sali, Mogą je wkładać do wcześniej przygotowanego pudełka, które potem "wyślemy" z powrotem do chmurkowej krainy :)  
  • druga opcja to podzielenie klasy na dwie drużyny. Na środku klasy, po dwóch stronach kładziemy karty z Olafem i Elsą, dajemy dzieciom minutę na znajdywanie śnieżynek, po tym czasie mówimy STOP. Jedna drużyna kładzie swoje karty obok Olafa, a druga obok Elsy. Następnie każda drużyna przedstawia jakie kolory śnieżynek znalazła. Wygrywa drużyna, która znalazła więcej śnieżynek i wypowiedziała kolory poprawnie.  
  • zabawę możemy również wykorzystać do powtórki innego słownictwa, wystarczy na kartach ze śnieżynkami wypisać markerem słowa, które aktualnie przerabiamy, dzieci zamiast podawania kolorów muszą przetłumaczyć dane słówka 

Karty można ściągnąć tutaj

Mam nadzieję, że gry wam się spodobają tak samo jak 'moim' dzieciom, jeśli macie jeszcze jakieś pomysły jak wykorzystać kolorowe śnieżynki, piszcie :)

Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :) 

Jeżeli szukasz innych fajnych gier na zajęcia, zajrzyj również do sklepu lamipoli.pl2 komentarze: