poniedziałek, 16 stycznia 2017

Roll the word, czyli nowa gra do nauki słówek,czasów i pisania, nie tylko na angielskim ;)

Dzisiaj krótko, zwięźle i na temat... 

TADAM ! Oto nowa gra, którą możecie wykorzystać do powtórzenia słów, mówienia, ćwiczenia czasów, a nawet do nauki pisania. Jedyne czego potrzebujecie to kostka do gry i wydrukowana plansza :)
Jak grać ?  

W pliku do pobrania znajdziecie dwie plansze, jedną z angielskimi czasownikami i drugą pustą. 

Czasy 

Do tej opcji będziecie potrzebować planszy z czasownikami. Uczestnicy gry kolejno rzucają kostką. Jeżeli na przykład wypadnie 5, uczeń czyta pierwsze słowo znajdujące się w linii 5 i układa z nim zdanie w czasie, który akurat ćwiczycie. Po poprawnym ułożeniu zdania może skreślić słowo. Wygrywa osoba, która jako pierwsza skreśli wszystkie słowa w linii. Jeżeli chcecie pograć dłużej, możecie ustalić, że wygrywa osoba, która jako pierwsza skreśli wszystkie słowa z planszy. 

Słownictwo 

Zasady gry są takie same jak w przypadku gry z czasami, jednak tutaj będziecie potrzebować pustej planszy, na której wypisujemy słowa, które chcemy przećwiczyć ( po 4 w każdej linii). Uczniowie mogą skreślić słowo gdy poprawnie je przetłumaczą lub ułożą z nim zdanie. 

Pisanie 

W tej opcji również będziemy potrzebować pustej planszy, jednak tym razem zamiast skreślać słowa, będziemy je pisać. Kiedy uczestnik gry wyrzuci na przykład 5, osoba po jego prawej stronie lub nauczyciel podaje mu słowo po polsku, które ma przetłumaczyć i wpisać w linii z piątką. Tak jak w poprzednich rozgrywkach, wygrywa osoba, która jako pierwsza uzbiera 4 słowa w linii :) 

Gra jest dość uniwersalna, możecie ją wykorzystać do innych języków czy nawet do nauki matematyki, wypisując na planszy różne działania :) 

Już niedługo na blogu pojawi się również obrazkowa wersja gry specjalnie dla najmłodszych uczniów ;) 

Plansze możecie pobrać TUTAJ 

Enjoy ;) 


Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :) 


Zapraszam również do dołączenia do nowej grupy Nauka przez zabawę, na której polecamy sobie ciekawe gry i książki dla dzieci :) 10 komentarzy:

 1. Wow! Extra! Takie uniwersalne gry są najlepsze :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje dzieciaki ją uwielbiają, zawsze robiłam taką wersję pisaną na kartce i stwierdziłam że zrobię też taką do wydrukowania :)

   Usuń
 2. Świetny pomysł. Zastosuję do czasowników nieregularnych z grupą A2. Dzięki wielkie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczny pomysł! Przemycam na swoje zajęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacja! Uniwersalność ponad wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie zaoszczędziłaś mi głowienia się nad interesującym sposobem na ćwiczenie dodawania końcówki -ing do czasowników :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W ile osób najlepiej grać w tą grę i ile czasu zajmuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robiłam tę grę typowo pod zajęcia indywidualne, czyli na pewno sprawdzi się dla 2 osób. Grałam również w 4 osoby i tez było ok :) Przy dwóch osobach, w krótszej wersji (czyli w tej gdzie musimy zebrać jedną linię 4 wyrazów) gra trwa ok 10 minut, przy tej dłuższej wersji gdzie musimy zdobyć całą planszę, może trwać nawet do 25 minut ) Kwestia przypadku tak naprawdę bo nigdy nie wiadomo jak potoczy się kostka ;)

   Usuń
  2. dziękuję za informacje, ciekawy pomysł, pozdrawiam Kamila

   Usuń