piątek, 11 listopada 2016

Czasownikowe warcaby, czyli gra na przećwiczenie każdego czasu w angielskim :)

Ostatnio na Facebooku trafiłam na fanpage Kliniki Języka ze Szczecina. Logopedzi mają świetne pomysły na zabawy edukacyjne i często przeglądam materiały, które zamieszczają. Tym razem moją uwagę przyciągnęły warcaby logopedyczne- prosta plansza do gry w warcaby z wypisanymi słowami na czarnych polach. Nie mam pojęcia jakie zasady miała ta gra w wykonaniu Kliniki Języka, ale samo zdjęcie podsunęło mi pomysł na wykorzystanie tej gry do nauki angielskiego.

I tak oto powstały czasownikowe warcaby:Jak wykorzystać grę na zajęciach ?

Do gry będziemy potrzebować wydrukowanej planszy i pionków do gry w warcaby. Jeżeli nie macie pionków, możecie zamiast nich wykorzystać monety lub zrobić kulki z papieru w dwóch kolorach :) Zasady gry są bardzo proste, gramy tak jak w zwykłe warcaby, tylko że żeby stanąć na jakimś polu należy powiedzieć zdanie z czasownikiem, który się na nim znajduje. Gra przyda się przy powtórce czasów, jeżeli na przykład omawiacie czas Present Simple, uczniowie muszą ułożyć zdanie właśnie w tym czasie. Dodatkowo można wykorzystać również kostkę do gry. Jeżeli uczeń wyrzuci 1 lub 2 musi ułożyć zdanie twierdzące, jeżeli 3 lub 4- przeczenie, a 5 lub 6- pytanie.

Jeżeli obawiacie się, że gra zajmie zbyt dużo czasu, możecie ustawić stoper na  przykład na 15 minut i po tym czasie zakończyć grę, w takim przypadku wygra osoba, która zbiła więcej pionków do tego momentu.

Oprócz powyższej planszy przygotowałam również drugą, na przećwiczenie czasowników nieregularnych.


W tej opcji, uczeń stając na danym czasowniku musi podać pozostałe dwie formy oraz tłumaczenie :)

Obie plansze możecie pobrać TUTAJ

Enjoy ;)

Już niedługo na blogu pojawi się obrazkowa wersja gry w warcaby do nauki słówek, specjalnie dla młodszych uczniów :)Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :)  

Jeżeli szukasz innych fajnych gier na zajęcia językowe, zajrzyj również do sklepu lamipoli.pl


9 komentarzy:

 1. Fantastiko!!! Rewelacyjny pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super pomysł! Z niecierpliwością czekam na planszę dla młodszych :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję, jutro wykorzystam na zajęciach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałe plansze, mam zamiar wykorzystać obie z uczniami na zajęciach indywidualnych :) myślisz, że mogłabym dodać więcej słów na białych polach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można ewentualnie dodać osoby na białych polach, wtedy gdy ktoś stanie na jakimś czasowniku będzie musiał ułożyć zdanie z osobą z prawej lub lewej strony :)

   Usuń
 5. Mój piątoklasista zachwycony grą :)Gratuluję pomysłu!:)

  OdpowiedzUsuń