czwartek, 28 stycznia 2016

Angielski dla dzieci- 3 pomysły na utrwalenie pisowni angielskich wyrazów


Dzieci w wieku wczesnoszkolnym często mają problemy z zapisaniem angielskich słówek. Jak sobie z tym radzić ? Oczywiście poprzez różne ćwiczenia :) Niestety dzieciaki szybko się nudzą samym pisaniem, dlatego dziś przedstawię trzy zabawy, które mogą okazać się bardzo pomocne przy ćwiczeniu pisania i przy okazji świetnie nadadzą się do powtórzenia nowo poznanego słownictwa.

Do wszystkich zabaw potrzebujemy jedynie kartki papieru i dwóch kostek do gry :)

Gry można przeprowadzić na zajęciach indywidualnych,, myślę że po małych przeróbkach sprawdzą się również na zajęciach w małych grupach :)

1. Tic-tac-toe

Na kartce rysujemy tabelkę (taką jak w grze kółko-krzyżyk). Zasady gry są praktycznie takie same tylko zamiast kółka i krzyżyka w tabelkę wpisujemy angielskie słówka z danej kategorii (które nie mogą się powtarzać), aby rozróżnić przeciwników używamy dwóch różnych długopisów :)2. Komórki 

Do tej zabawy będą nam potrzebne dwie kostki do gry i kartka papieru w kratkę. Uczeń rzuca kostkami, jedna kostka oznacza liczbę kratek pionowo a druga poziomo. Następnie uczeń rysuje "komórkę", która wielkością odpowiada liczbie wyrzuconych oczek (najlepiej zaczynając od prawego, dolnego rogu kartki). Jeśli np. wyrzucimy 2 i 6 rysujemy prostokąt 2x6 kratek.  Nauczyciel podaje słowo po polsku, uczeń tłumaczy je i wpisuje w narysowaną wcześniej komórkę, potem zamieniamy się rolami ( nauczyciel zaczyna rysowanie komórek od przeciwnej strony kartki). Wygrywa osoba, która zdobędzie większą część kartki :)  Gra wygląda mniej więcej tak:


Można też umówić się, że jeśli wyrzucimy dwie jedynki, przeciwnik wymyśla dla nas zadanie specjalne np. zaśpiewanie piosenki, trzy przysiady lub wymienienie kilku słówek z jakiejś kategorii. To zdecydowanie lepsze niż wciskanie całego wyrazu w tak małą komórkę :)
Gra zajmuje trochę czasu więc możemy rozłożyć ją na kilka lekcji lub wziąć mniejszą kartkę :)

3. Nie mam pojęcia jak nazwać tę grę :) 

Do gry "Nie mam pojęcia jak nazwać tę grę" lub jeśli ktoś woli " Coś co wymyśliłam na szybko bo akurat miałam w portfelu dwie kostki"  również potrzebujemy kartek i dwóch kostek :) 


Na początek na osobnej kartce wypisujemy w kolumnie 11 ostatnio poznanych słówek ( po polsku). Każde słowo ma osobny numerek od 2 do 12. Drugą kartkę przedzielamy na pół, po jednej stronie piszemy imię dziecka, po drugiej swoje. Następnie uczeń rzuca kostkami, oczka sumujemy i po jego stronie kartki piszemy odpowiednie słowo po polsku, potem sami rzucamy i piszemy odpowiednie słowo po swojej stronie, osoba która wyrzuciła mniejszą ilość oczek musi powiedzieć oba słowa po angielsku i wypisać je po obu stronach. W przypadku gdy obie osoby wyrzucą tę samą liczbę, robimy dogrywkę i wypisujemy razem 4 słowa w jednej rundzie. Po około 10 rundach możemy zakończyć grę sumując wszystkie punkty.Przy każdej przegranej rundzie nauczyciel wypisując angielskie słówka może wypowiadać po angielsku poszczególne litery które wypisuje, żeby dzieci oswoiły się przy okazji z angielskim alfabetem.

Mam nadzieję, że moje bazgroły odpowiednio zobrazowały wszystkie gry :)

A wy jakie macie pomysły na ćwiczenie pisania ? :)  


Chcesz być na bieżąco z nowymi postami ? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :)
3 komentarze:

 1. świetne pomysły! My na razie jesteśmy jeszcze na etapie pisania po śladzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Komórki, świetna gra do wykorzystania 1 na 1!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Testuję ją już drugi tydzień na zajęciach indywidualnych, dzieciakom się baaardzo podoba :)

   Usuń