poniedziałek, 21 maja 2018

Wyprawa na wyspę "Matura" #4, piracka gra do druku :)

To już ostatni przystanek na naszej egzotycznej wyspie. Zanim jednak zbierzemy nasze leżaki i odłożymy drinki z parasolką, czeka nas jeszcze ekscytująca przygoda...prawdziwa piracka bitwa! ;)


Inspiracją do stworzenia gry było nowe Repetytorium do szkół ponadgimnazjalnych od wydawnictwa Macmillan. Jeżeli jeszcze nie wiecie jak wygląda to repetytorium, TUTAJ możecie ściągnąć dwa przykładowe rozdziały. :)  

Starałam się żeby gra, którą dla Was przygotowałam była jak najbardziej uniwersalna. Z jej pomocą będziecie mogli przećwiczyć ze swoimi uczniami różne zagadnienia przed maturą, to od Was zależy jakie konkretnie. 

Co będzie potrzebne do gry?

- wydrukowane karty (z tłem na rewersie ) 
- butelka 
- pudełko/torebka lub jakiś inny pojemnik
- karty z wypisanymi zadaniami 
- gra Forbidden Words (opcjonalnie) 

Przygotowanie gry

W zestawie znajdziecie łącznie 32 karty plus 3 kartki w linię z papugą, kotwicą i beczką, które służą do zapisywania zadań. Karty rozkładamy na jednej z ławek obrazkami do dołu. Wybrane karty z gry "Forbidden Words" układamy w koło, a na środku koła kładziemy butelkę, jeżeli nie mamy gry, możemy zrezygnować z tego kroku usuwając z zestawu karty z butelką lub zastąpić karty jakimiś innymi zadaniami. Do pudełka/torebki wkładamy zwinięte skrawki papieru ze słówkami z działu, które uczeń będzie musiał pokazać lub narysować. Co robimy z kartkami w linię? Na kartce z papugą wypisujemy 10 zdań w języku polskim do przetłumaczenia. Na kartce z beczką również wypisujemy 10 punktów, w każdym punkcie piszemy trzy słowa to użycia w zdaniu. Na kartce z kotwicą też wypisujemy 10 punktów, w każdym punkcie ma znaleźć się jakieś krótkie zadanie z gramatyki np. na wstawienie czasownika w odpowiedniej formie.Jak grać? 

Dzielimy uczniów na dwie lub trzy drużyny. Każda drużyna to piracka załoga, więc uczniowie mogą nadać drużynom jakieś pirackie nazwy. ;) W każdej rundzie jedna osoba z drużyny podchodzi do ławki z kartami i wybiera jedną z nich, następnie musi wykonać zadanie przypisane do karty, żeby zdobyć określoną na karcie liczbę punktów. 

Jakie zadania kryją się pod kartami? 

* Papuga *- uczeń wybiera numer od 1 do 10, nauczyciel czyta zdanie do przetłumaczenia kryjące się pod danym numerem. Zadaniem ucznia jest poprawne przetłumaczenie zdania.  

* Ster *- uczeń losuje słówko z torby/pudełka, następnie musi zaprezentować swojej drużynie dane słowo lub wyrażenie, ale bez użycia słów, może je narysować lub pokazać, drużyna ma minutę na odgadnięcie słowa po angielsku. 

* Mapa *- nauczyciel otwiera repetytorium na dowolnej stronie i wybiera znajdujący się w nim obrazek. Uczeń musi opisać obrazek w kilku zdaniach.  * Kotwica*- uczeń wybiera numer między 1 a 10, nauczyciel czyta zadanie z gramatyki znajdujące się pod danym numerem na kartce z kotwicą. 

* Beczka*- uczeń wybiera numer między 1 a 10 z karty z beczką i musi ułożyć trzy poprawne zdania ze słówkami znajdującymi się pod numerem. 

* Butelka*- uczeń kręci butelką losując w ten sposób kartę z gry "Forbidden words", odwraca kartę i musi opisać członkom drużyny dane słowo nie używając słów zakazanych ( jeżeli zadanie wyda wam się za trudne, uczeń może opisać dane słowo przy użyciu słów zakazanych). 

* Czaszka*- drużyna traci określoną ilość punktów. 

* Monety i diamenty*- drużyna dostaje dodatkowe punkty bez wykonywania żadnego zadania 

* Bomba*- drużyna która wylosuje bombę dostaje punkty z ostatniej rundy od drużyny, która losowała kartę przed nimi. Jeżeli były to punkty na minusie bo poprzednia drużyna wylosowała czaszkę, odejmujemy punkty. 


Gramy do momentu aż skończą się karty lub zadzwoni dzwonek. :) Wygrywa drużyna z największą liczbą punktów. 

Wszystkie elementy gry możecie pobrać TUTAJ

Tak jak wcześniej wspomniałam gra jest bardzo uniwersalna więc możecie ją dowolnie modyfikować w zależności od tematu jaki przerabiacie :) 


A teraz pora na konkurs! :)  Mam dla Was 3 zestawy gadżetów od wydawnictwa Macmillan. W skład każdego zestawu wchodzą: 

- gra Forbidden words ( o grze możecie przeczytać TUTAJ)
- torba 
- Teacher's diary 
- 10 szt. kółek do nauki czasowników 
- 10 smyczy 
- 10 zakładek  Żeby wziąć udział w konkursie zapoznaj się z regulaminem (KLIK), następnie w komentarzu pod tym postem odpowiedz na pytanie konkursowe: 


Wyobraź sobie, że jesteś kapitanem...jak nazwałbyś/nazwałabyś swój piracki statek? ;) 

Swoją odpowiedź można uzasadnić lub po prostu podać wymyśloną przez siebie nazwę. :) Gadżety powędrują do 3 osób, których odpowiedzi uznam za najciekawsze. Pamiętaj żeby podpisać się pod swoją odpowiedzią (może być nickiem), anonimowe komentarze nie będą brane pod uwagę. Możesz również podać swojego maila w celu ułatwienia kontaktu.   

Konkurs trwa do środy 23.05.2018 do godziny 22. Wyniki pojawią się w tym wpisie 24.05.2018. 

Powodzenia! :)   


Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Macmillan.  

[ Edit] Wyniki konkursu 

Tym razem zestawy gadżetów polecą do: 

Duszka 
Adrianna Szwast 
Jakub Pelczar 

Gratuluję i proszę o przesłanie danych na londonopoly@gmail.com lub przez fanpage Londonopoly :) 

16 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kara şehzade lub Kara prens :) :) (Czarny książę)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam kilka typów: 1.Pogromca mórz (Slayer of the seas) 2. Santiago (co po hiszpańsku znaczy Jakub) 3.Rising Sun(Wschodzące słońce)

  OdpowiedzUsuń
 4. The Mad Sheep
  - ship i tak mało kto wymówiłby przez krótkie "i" więc lepiej z góry założyć, że to owca. Jak się zrobi odpowiednie logo to jest szansa, że będzie wyglądać groźnie :D

  nick: Duszka

  OdpowiedzUsuń
 5. Swój statek nazwałabym albo The Funky Octopus (mam taką jedną na lewym ramieniu nawet!) albo The Moonwaver. ;)

  P.S. Bardzo fajna gra, ale czas na wydrukowanie jej znajdę chyba dopiero w czerwcu... :)
  Pozdrawiam!

  ada1905@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 6. English conqueror ��
  Magda Ś.

  OdpowiedzUsuń
 7. 1. HMS Kitty paw
  2. HMS terror
  3. Force of the wind
  4. Elfica


  Malchud@op.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Kittens of the sea :) cała moja rodzina jest pozytywnie zakręcona na punkcie kotów, a szczególnie moj piecioletni synek, który obściskuje wszelkie pojawiające sie koty ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. MacMilano bądź MacMalina :)
  bmoonia@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Małgorzata Nieroda22 maja 2018 21:52

  "Scary Mary"- statek piracki powinien budzić postrach.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgorzata Nieroda23 maja 2018 12:19

   "Scary Mary" - statek piracki powinien budzić postrach. :) gosia1993gosia@interia.pl

   Usuń
 11. Bardzo dziękuje i gratulacje na pozostałych.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetnie opisana gra, super pomysł :)

  OdpowiedzUsuń