piątek, 29 lipca 2016

6 gier i zabaw z wykorzystaniem patyczków higienicznych :)


Były już zakrętkipojemniki na warzywakubek termiczny, a nawet gąbka do naczyń. Dzisiaj przyszła pora na... patyczki higieniczne ! :)


Wbrew pozorom z patyczków możemy zrobić fajną ( i tanią ) pomoc edukacyjną :)

Wymyśliłam 6 gier z wykorzystaniem patyczków, które możecie dopasować praktycznie do każdej grupy wiekowej.

Do wszystkich gier będziemy dodatkowo potrzebować kolorowych flamastrów do pomalowania waty na patyczkach na różne kolory. Po kilku minutach od pomalowania waty odciśnijcie patyczki za pomocą kawałka papieru toaletowego, w taki sposób nadmiar flamastra zostanie na papierze i nie będzie brudził rąk :)

1. Bierki

Patyczki malujemy na kilka kolorów, tak żeby każdy z nich miał jeden kolor po obu stronach. Możemy na przykład przygotować patyczki w 4 kolorach po 6 sztuk, czyli razem będziemy mieli 24 bierki. Na osobnej kartce wypisujemy kolory patyczków i punktacje, w zależności od koloru patyczki będą miały różną liczbę punktów np. między 1 a 4. Oprócz tego na stole kładziemy karty ze słowami do powtórzenia lub z zadaniami. Patyczki łapiemy pionowo w rękę i puszczamy rozrzucając je na stole, dokładnie tak jak w bierkach :) Zadaniem uczniów będzie wyciąganie patyczka tak, żeby nie poruszyć żadnego innego, jeśli się uda, uczeń robi zadanie z karty i jeżeli wykona je poprawnie zatrzymuje patyczek tym samym zdobywając odpowiadającą mu liczbę punktów. I tak aż do ostatniego patyczka. Wygrywa oczywiście osoba z największą liczbą punktów :)

2. Tłumaczenie

Pokolorowane tylko z jednej strony patyczki  wkładamy do kubka lub trzymamy w ręce białą stroną do góry, tak żeby uczniowie nie widzieli w jakim kolorze jest druga strona. Tak jak w poprzedniej opcji, przed lekcją na osobnej kartce rozpisujemy punktację a na środku stołu kładziemy zadania lub słówka do przetłumaczenia. Uczniowie losują patyczki i po wykonaniu zadania otrzymują odpowiednią liczbę punktów.

3. Say it

Patyczki malujemy jednostronnie  na 7 kolorów. W tej grze bedziemy ćwiczyć wymowę, więc uczniowie losują patyczek i słowo (ze stosiku, który wcześniej ułożyliśmy na stole). Wypowiadają słowo zgodnie z  przygotowaną instrukcją:


i dostają liczbę punktów odpowiadającą ilości liter w słowie :) Zrobiłam również instrukcję w języku polskim, link do wszystkich opcji znajdziecie na dole.

4. Write it

Zasady są identyczne jak w punkcie trzecim, tym razem jednak będziemy ćwiczyć pisownię.


5. Bomba

Patyczki malujemy jednostronnie na jeden kolor np. zielony, oprócz tego kilka patyczków malujemy na czarno. Ta gra sprawdzi się jako powtórka z poprzedniej lekcji, na początku zajęć. Nauczyciel zadaje uczniowi słowo do przetłumaczenia, uczeń losuje patyczek, jeżeli jest on zielony, tłumaczy słowo. Czarne patyczki to bomby, jeżeli uczeń trafi na bombę, musi ułożyć 3 zdania z podanym słowem.

6. Gra bez nazwy

Ostatnia gra sprawdzi się w małych grupach. Przygotowujemy patyczki w tylu kolorach, ilu mamy uczniów. Patyczki malujemy jednostronnie i przygotowujemy do losowania. Każdy z uczniów wybiera swój kolor.Umawiamy się na przykład na trzy rundy, czyli każdy z uczniów będzie odpowiadał po 3 razy, w takim przypadku dobrze jest przygotować gdzieś po 6 patyczków z jednego koloru i wymieszać je ze sobą wkładając do kubka białą stroną do góry. Nauczyciel zadaje uczniom kolejno jakieś słowo do przetłumaczenia lub zadanie do wykonania, po poprawnym rozwiązaniu zadania uczeń losuje patyczek i punkt za zadanie idzie do ucznia z danym kolorem, punkty mogą więc trafić praktycznie do każdego uczestnika gry, myślę że ta gra wzbudzi sporo emocji ;)  Jeśli uczeń nie wykona zadania, nie losuje patyczka i odejmujemy mu 1 punkt.

Karty do gry "Say it" i "Write it" możecie pobrać TUTAJ 

Enjoy :)

Może macie jeszcze jakieś pomysły na wykorzystanie patyczków na lekcji?

Chcesz być na bieżąco z nowymi postami ? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :)    

Jeżeli szukasz innych fajnych gier na zajęcia językowe, zajrzyj również do sklepu lamipoli.pl

9 komentarzy: