wtorek, 2 sierpnia 2016

Gadatkowe pomoce, czyli jak wykorzystać poduszki na lekcji angielskiego :)

No dobra, trochę skłamałam w tym tytule bo to nie o takie zwykłe poduszki będzie chodziło w tym wpisie.

Jakiś czas temu buszując po internecie w poszukiwaniu inspiracji do lekcji trafiłam na stronę Gadatkowe pomoce , ściągnęło mnie na nią zdjęcie przeuroczych poduszeczek z owocami i warzywami. W mojej głowie od razu pojawiło się mnóstwo pomysłów na wykorzystanie poduszeczek na lekcji :)

Tak więc kupiłam sobie taki oto zestaw warzyw i owoców:


Na stronie znajdziecie też inne poduszeczki np. ze zwierzątkami, zabawkami czy z kolorowymi kształtami :)

Wszystkie poduszeczki mają 6 x 6cm i są wypełnione silikonowymi kulkami (można je spokojnie wyprać), są bardzo miłe i miękkie i idealnie mieszczą się w ręce :)

Jak wykorzystać poduszeczki na zajęciach językowych ?

1. Rzut poduszką

Rozkładamy poduszeczki przed dzieckiem i siadamy naprzeciwko, wymawiamy nazwy owoców i warzyw po angielsku, a dziecko musi nam rzucić odpowiednią poduszkę.

2. Tarcza

Na kartce A3 rysujemy markerem dużą tarczę z punktacją i kładziemy ją na podłodze, następnie rzucamy poduszkami z ustalonej odległości nazywając obrazki i zapisujemy punkty :) Gramy do momentu aż skończą się poduszki lub aż każdy rzuci wszystkimi obrazkami i zliczamy punkty wszystkich uczestników :)

3. Kategorie

Przedzielamy podłogę na 2 części za pomocą skakanki, po jednej stronie kładziemy kartkę z napisem "fruit" a po drugiej "vegetables", dzieci losują poduszeczki np. z worka, nazywają obrazki i rzucają nimi do odpowiedniej kategorii. Tutaj zamiast skakanki do zrobienia kategorii możemy też wykorzystać hula hop :)

4. Warzywniak

Bawimy się z dziećmi w sklep z warzywami (czyli z naszymi poduszkami), ustalamy ceny produktów i ćwiczymy przy okazji zwroty związane z zakupami. Można wykorzystać do tego pieniądze z Monopoly :)  

5. What's missing?

Rozkładamy przed dzieckiem kilka poduszeczek, nazywamy obrazki, następnie dziecko odwraca się a my zabieramy jedną poduszkę. Zadaniem dziecka jest powiedzenie czego brakuje.

6. Butelka

Poduszki układamy w koło i gramy w butelkę, dziecko nazywa obrazki, które wskaże butelka. Można też dodać do koła pole specjalne np. obrazek z pająkiem, jeśli zostanie on wskazany przez butelkę, dziecko musi wykonać zadanie specjalne np. 5 przysiadów :) Do gry w butelkę możecie też wykorzystać inny ciekawy pomysł, o którym przeczytacie na blogu First Idea Kit :)  

7. Farmer, kucharz i...krokodyl  

Na początku tego zadania ustalamy linie startu i mety. Na starcie kładziemy obrazek farmera i wszystkie poduszki, a na mecie obrazek kucharza i patelnię, garnek lub jakiś inny pojemnik. Zadaniem dzieci będzie przeniesienie wypowiadanych przez nauczyciela warzyw i owoców od farmera do kucharza ale...na głowie :) Liczą się tylko te poduszki, które nie spadły w drodze. Żeby zabawa była jeszcze bardziej atrakcyjna możecie między farmerem a kucharzem rozwinąć niebieski worek na śmieci i obok niego położyć obrazek z krokodylem, dzieci będą musiały przejść przez rzekę z poduszeczką na głowie, jeśli poduszka spadnie, krokodyl "zjada" warzywo lub owoc z obrazka ;)  

8. What's in my hand?

Nauczyciel bierze jedną z poduszek do ręki, tak żeby obrazek nie był widoczny dla uczniów i opisuje po angielsku owoc lub warzywo, które ma w ręce. Dziecko musi zgadnąć co znajduje się na opisywanym obrazku.

9. Be a farmer

Dziecko wciela się w farmera. Na dużej kartce rysujemy pola z warzywami, dziecko losuje poduszeczkę, nazywa warzywo i "sadzi" je na odpowiednim polu. Tutaj można wykorzystać też zabawkową konewkę do podlewania roślin, oczywiście tak na niby ;)

10. Wyścig

Za pomocą dwóch skakanek lub taśmy wyznaczamy tor wyścigowy. Dzieci losują poduszki, nazywają obrazki i rzucają nimi jak najdalej. Później oceniamy, które warzywo wygrało, czyli poleciało najdalej, nie licząc tych warzyw które upadły poza tor.

11. Go to sleep

Do tej zabawy będziemy potrzebować figurek lub wydrukowanych postaci z ulubionych bajek. Naszym zadaniem będzie położenie spać odpowiedniej postaci na odpowiedniej poduszce według wskazówek nauczyciela ;)

12. Rzędy

Kładziemy przed dzieckiem w rzędzie kilka wybranych poduszeczek (najlepiej zacząć od 3), dziecko zapamiętuje kolejność warzyw lub owoców i odwraca się, a nauczyciel w tym czasie zmienia kolejność poduszek. Dziecko musi poukładać poduszki we wcześniejszej kolejności.

A jakie są Wasze pomysły na wykorzystanie poduszeczek? :)

Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :)  

Zajrzyjcie też na stronę Gadatkowych pomocy, może znajdziecie tam coś dla siebie :) 

2 komentarze:

  1. Wow! Ale fajne poduszeczki! Ja na lekcjach o warzywach i owocach korzystam z uszytych produktów z Ikei, ale te też będą super. Dzięki za dużo pomysłów na kolejne gry :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Takie uszyte warzywa i owoce też by mi się przydały, niestety nie mam Ikei w pobliżu więc musi mi wystarczyć wersja plastikowa z Pepco i te poduszeczki :)

      Usuń