poniedziałek, 9 listopada 2015

Pilotomania na lekcji angielskiego

Odkąd zaczęłam uczyć dzieci zupełnie inaczej patrzę na rzeczy codziennego użytku. Gdyby 10 lat temu ktoś powiedział mi, że w mojej przyszłej pracy będę latać po sali z łapką na muchy w ręku, polując na słówka, prawdopodobnie popukałabym się w głowę.
Ale taka właśnie jest rzeczywistość :) Każda rzecz, która przechodzi przez moje ręce musi zostać przeanalizowana pod kątem przydatności do lekcji.

No i ostatnio padło na... PILOTA ( takiego od telewizora oczywiście ;) ).Tak więc przedstawiam moje pomysły na wykorzystanie pilota na lekcji angielskiego:

1. Let's watch TV

Pilot przyda się kiedy prowadzimy lekcję na temat różnych gatunków filmowych. Po wprowadzeniu słownictwa dzielimy dzieci na kilka grup, najlepiej na tyle ile mamy gatunków filmów. Każda grupa losuje jeden gatunek, czyta wylosowane słówko i tłumaczy je. Następnie wyciągamy pilota. Przy okazji można zapytać uczniów czy wiedzą jak po angielsku jest pilot i wyprowadzić ich z błędu, że pilot to nie pilot a remote control i że jakby im kiedyś przyszło do głowy poprosić kogoś po angielsku o "pilot" to ktoś przyniesie im osobę :D

Gdy już mamy pilota to przydałby się jeszcze telewizor. Telewizorem może być tablica lub zwykły karton. W zasadzie telewizor można zrobić z czegokolwiek, najważniejsze przecież będą filmy :)

Nauczyciel siada przed telewizorem, ale zachowując odpowiednią odległość. Następnie wyciąga pilota i włącza telewizor wypowiadając gatunek filmu, który akurat chce obejrzeć. Grupa, która ma dane słówko wychodzi przed telewizor i przedstawia dany film. Oczywiście przed całą zabawą dajemy grupom czas na naradę odnośnie przedstawienia. Całe przedstawienie trwa krótką chwilę ponieważ nauczyciel przełącza na inny kanał wypowiadając następny gatunek filmowy i dając szansę następnej grupie. Żeby uczniowie się nie rozleniwili gdy już będzie po ich krótkim występie, możemy kilka słówek powtórzyć.
Całemu oglądaniu muszą oczywiście towarzyszyć odpowiednie emocje, gdy jest komedia- śmiejemy się, gdy horror- boimy się, a gdy thriller to obgryzamy paznokcie :D

Oto przykładowe karty do losowania:
Karty można pobrać tutaj


2. Activities


Pilot może się również przydać przy omawianiu słownictwa dotyczącego różnych czynności i sportów. Zabawa jest prosta. Nauczyciel przełącza kanały wskazując na jednego z uczniów i wypowiadając przy tym nowo poznane słówko. Wskazany uczeń musi wykonać wypowiedzianą czynność. Ta gra świetnie sprawdzi się na zajęciach indywidualnych :)

3. Zostań prezenterem

Trzeci pomysł pomoże nam urozmaicić sprawdzanie nudnego ćwiczenia. Mówimy uczniom, że będą przedstawiać przykłady z ćwiczenia jak telewizyjni prezenterzy.Wskazujemy pilotem na ucznia i mówimy w jaki sposób ma odczytać przykład np. bardzo niskim głosem lub jak komentator sportowy, królowa brytyjska czy co tam przyjdzie nam do głowy :)


Macie jeszcze jakieś pomysły na wykorzystanie pilota na lekcji angielskiego? 
Piszcie w komentarzach :)3 komentarze:

 1. Świetne! Bardzo mi się podoba pomysł sprawdzania "nudnego" zadania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysł z różnymi głosami wykorzystuję też bez pilota, fajnie się sprawdza gdy uczymy się nowych słówek i powtarzamy ich wymowę :)

   Usuń
 2. Fajne pomysły :) Tak mi właśnie przyszło do głowy, że można poprosić ucznia, żeby powtarzał wskazane przez nas słówka, których wymowę chcemy poćwiczyć, najpierw w normalnym tempie, a po naciśnięciu na pilocie przycisku przewijania, powtarzałby szybciej i szybciej, aż nauczyciel na pilocie wciśnie pauzę i powie "stop". Można by było powtórzyć dowolne słownictwo z dowolną liczbą uczniów :)

  OdpowiedzUsuń