niedziela, 1 listopada 2015

Halloween - pomysły na lekcję

Dziś przedstawię kilka pomysłów na Halloweenową lekcję angielskiego na podstawie tego co sama przygotowałam w to Halloween. Może komuś przydadzą się moje pomysły w przyszłym roku, zresztą część z nich można wykorzystać do powtórki innych słówek :)

Moja lekcja była na poziomie klas 2-3, ale myślę, że niektóre z tych rzeczy można zrobić zarówno ze starszymi klasami jak i z przedszkolakami :)

Po wprowadzeniu słówek związanych z Halloween ( u mnie było ich 7) dzieci przechodzą specjalne Halloweenowe szkolenie, na którym wykonują zadania związane z pięcioma postaciami :

1. SPIDER

Do tego zadania będziemy potrzebowali czarnej włóczki. Dzieci siadają w kole, jedno z nich dostaje kłębek włóczki, znajduje jej początek i owija go sobie wokół nadgarstka,następnie rzuca kłębek do kolejnego dziecka wypowiadając przy tym jedno z poznanych wcześniej słówek. Dziecko, które łapie kłębek musi przetłumaczyć słówko, owinąć kolejną część włoczki wokół nadgarstka i rzucić kłębek do następnej osoby wypowiadając kolejne słówko. Czynność powtarzamy do momentu aż skończy się włóczka a nam wyjdzie piękna pajęcza sieć :)
2. MUMMY

Przy tym zadaniu ćwiczymy słownictwo związane z częściami ciała. Potrzebujemy kilku rolek papieru toaletowego. Dzieci dzielimy w pary. Każda para losuje jedną część ciała, jedna osoba w parze jest mumią a druga "owijaczem", zadaniem każdej pary jest owinięcie podanej części ciała papierem. Potem dzieci mogą zamienić się rolami.

3. MONSTER  

Kolejne zadanie na ćwiczenie części ciała. Wybieramy jednego ucznia, którego zadaniem będzie narysowanie potwora na tablicy z zawiązanymi oczami. Inne dzieci mówią co ma narysować np. "three big eyes".  Efekt końcowy może wyjść dosyć ciekawie :)  
4. PUMPKIN

Na początku pytamy dzieci czy wiedzą do czego wykorzystuje się dynię w Halloween. Tłumaczymy skąd wzięła się tradycja robienia lampionów. Następnie każdy robi swój własny lampion.
Z kolorowego bloku A3 z papierem technicznym  wycinamy paski (moje miały szerokość 12 cm. ). Następnie w środku paska rysujemy elipsę i wycinamy ją. Potem podklejamy spód kawałkiem zwykłej białej kartki. Ja ten etap zrealizowałam sama przed lekcją, żeby całość nie zajęła zbyt dużo czasu. Każde dziecko dostaje przygotowany wcześniej pasek i w środku elipsy pisze czarnym flamastrem jedno poznane na lekcji słówko oraz rysuje jakiś obrazek związany z Halloween. Następnie sklejamy nasz lampion a do środka wkładamy świeczkę lub świetlik. Ten pomysł sprawdzi się niestety tylko wtedy gdy prowadzimy lekcję w zaciemnionym pomieszczeniu.  
5. WITCH 

Ostatnim punktem naszego szkolenia jest robienie mikstury wiedźmy. To zadanie podobało się moim uczniom najbardziej :) Do wcześniej przygotowanego kociołka (mój kociołek był zrobiony z wiaderka ) wlewamy wodę z octem. Obok kociołka z jednej strony stawiamy kilka plastikowych kubeczków, na których przyklejamy nowo poznane słówka. Każdy kubeczek to jedno słówko. W każdym kubeczku znajduje się odrobina sody oczyszczonej. Z drugiej strony kociołka stawiamy na tacy dodatkowe składniki. Każdy ze składników podpisujemy. Jeśli chodzi o składniki to ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, mogą to być rzeczy ulepione z plasteliny, żelki lub plastikowe zwierzątka. U mnie były to :

- oczy jaszczurki (żelki)
- zęby wampira (żelki)
- robaki ( żelki)
- pająki ( mały plastikowy pająk- zabawka)
i...
- kurze łapki ( takie prawdziwe, z mięsnego :) )

Nie muszę chyba pisać, którym składnikiem dzieci były zafascynowane najbardziej :) Okazuje się, że kurze łapki nie są zbyt codziennym widokiem :)

Wracając do naszego zadania... każde z dzieci podchodzi do kociołka i wybiera jeden kubeczek ze słówkiem wypowiadając je i tłumacząc na polski po czym wsypuje magiczny proszek (sodę) do kociołka. Soda w połączeniu z octem buzuje i robi się piana, mój kociołek był dodatkowo podświetlony lampkami choinkowymi więc efekt był naprawdę WOW :) Potem dziecko wybiera jeden dodatkowy składnik z tacy, wrzuca go do kociołka i miesza w kotle drewnianą łyżką. To zadanie wymaga dość dużych przygotowań, ale naprawdę warto :)
Mam nadzieję, że wasze Halloween było równie udane :)

4 komentarze: