niedziela, 15 listopada 2015

Countries and nationalities - szybka gra na powtórzenie słownictwa


Ostatnio z uczniami z klas 4 przerabiam temat państw i narodowości. Niestety niektórym uczniom ciężko idzie zapamiętywanie tego wszystkiego dlatego wymyśliłam szybką grę na powtórzenie poznanych słówek. Być może robiliście coś podobnego na lekcjach bo w sumie to gra polega tylko na zadawaniu pytań, ale chociaż jest prosta, dzieciakom bardzo się spodobała i mogłyby w nią grać w nieskończoność :)

Do gry przygotowałam karty:


Kartami możemy również zagrać w MEMORY. Jest ich łącznie 30 (15 państw i 15 narodowości)

Wszystkie karty możecie pobrać tutaj 

Jak grać ? 

Karty wycinamy i wrzucamy do dwóch woreczków (osobno państwa i narodowości)

Uczniów dzielimy w pary. Zaczynamy od woreczka z państwami, każdy uczeń losuje jedno państwo nie pokazując go drugiej osobie w parze.
Gra polega na zgadywaniu z jakiego państwa jest przeciwnik.
Uczniowie zadają sobie na zmianę pytania, rozmowa wygląda mniej więcej tak :


Uczeń1: Are you from Brazil?
Uczeń2: No, I'm not. Are you from France?
Uczeń1: Yes, I am.


Gra trwa do czasu aż ktoś odgadnie państwo przeciwnika.

Potem przechodzimy do pytań o narodowości. Zasady te same tylko, że pytania tym razem będą brzmiały np. : Are you Brazilian ?

Grę możemy dowolnie modyfikować np. podzielić klasę tylko na 2 grupy. Każda grupa ma jedno państwo i odpowiada chórem na pytania ( Yes, we are/ No, we aren't) ćwicząc przy okazji zdania z czasownikiem to be.

Możemy też przeprowadzić tę grę w czwórkach gdzie walczyć ze sobą będą 2 pary, w każdej parze jedna osoba jest gwiazdą filmową lub prezydentem czy kimś takim a druga osoba jest jej agentem. Druga para natomiast to dziennikarze, którzy zadają na zmianę pytania ( Is he/she American?). Agent odpowiada za gwiazdę ( np. Yes, he is.) Do tej zabawy możemy wykorzystać zabawkowe mikrofony lub po prostu zrobić mikrofon z czegokolwiek, myślę, że nawet długopis sprawdzi się w tej roli :)

Żeby nie było zbyt wielkiego chaosu, jeśli mamy dużą klasę możemy wylosować tylko jednego agenta i jedną gwiazdę, reszta klasy będzie wtedy dziennikarzami a nauczyciel będzie wyznaczał, który zgłaszający się dziennikarz zada pytanie- jak na konferencji prasowej :)


Macie jeszcze jakieś pomysły na powtórzenie państw i narodowości ? 

Podzielcie się nimi w komentarzach :) 

Jeżeli szukasz fajnych gier na zajęcia, zajrzyj również do sklepu lamipoli.pl

2 komentarze: