niedziela, 2 września 2018

Gang słodziaków, czyli idealna gra na powtórkę po wakacjach ;)

Nie mam pojęcia jak do tego doszło, ale mamy już wrzesień! Wreszcie miałam motywację, żeby odpalić komputer i zrobić nową grę do druku, tym razem zainspirowała mnie nowa promocja w Biedronce, zobaczcie co z tego wyszło :). 

Clipart by TheHappyGraphics 
Grę zrobiłam specjalnie na powtórzeniowe powakacyjne zajęcia, znajdziecie w niej słownictwo z 12 kategorii: kolory, owoce, warzywa, transport, pogoda, zwierzęta, rodzina, meble, zawody, miejsca w mieście, części ciała i przybory szkolne. W powtórce pomogą nam urocze leśne zwierzaki, które uwielbiają słodycze, ale nie dajcie się zwieść ich uroczym mordkom, te zwierzaki tworzą gang, który podkrada słodycze, a ich ulubionym smakołykiem do podkradania są słówkowe babeczki ;) 

Przygotowanie gry: 

Pod linkiem przy końcu wpisu znajdziecie 2 zestawy kart z kategoriami i listkami oraz 4 zestawy babeczek ze słówkami. Wszystko drukujemy na grubszym papierze z tłem na rewersie, zestawy z kategoriami drukujemy dwukrotnie na zajęcia indywidualne lub trzykrotnie dla grupy, babeczek nie musimy drukować więcej razy, no chyba że macie jakąś super wielką grupę. Dołączam też puste wersje, jeżeli chcecie podopisywać sobie inne słówka i kategorie lub wykorzystać grę na zajęciach z innego języka, po prostu zapiszcie słówka na kartach ołówkiem.  
Karty z kategoriami i listkami rozkładamy na stole napisami do dołu. Uczestnicy gry losują babeczki ze słówkami dla siebie. W przypadku zajęć indywidualnych może to być np. po 25 babeczek , w przypadku grup np. po 7, wszystko zależy od wielkości grupy i czasu jaki chcecie przeznaczyć na rozgrywkę.  Przebieg gry 

Gracze kolejno odkrywają po jednej karcie z kategorią, czytają ją głośno, jeżeli np. gracz trafi na wiewiórkę z napisem "transport" tzn. że wiewiórka podkrada babeczki ze słówkami właśnie z tej kategorii, gracz sprawdza czy w swoich babeczkach ma słowa z tej kategorii, jeżeli tak, oddaje wszystkie swoje babeczki z daną kategorią wiewiórce tłumacząc słówka, jeżeli nie zna któregoś ze słów, reszta grupy lub nauczyciel podpowiadają, można też ustalić, że gdy uczeń nie zna jakiegoś słowa, musi je głośno powtórzyć 3 razy w jakiś śmieszny sposób np. głosem wiewiórki lub bardzo niskim głosem lub skacząc na jednej nodze, może też pokazać daną rzecz klasie jak przy grze w kalambury lub ją narysować tutaj możecie sami dowolnie modyfikować zasady gry bo to Wy znacie swoich uczniów najlepiej i będziecie wiedzieć jaka forma im się spodoba. Oddane babeczki i kartę z wiewiórką odkładamy na bok. Czynność powtarzają wszyscy gracze. Jeżeli ktoś trafi na kartę z listkiem, oznacza to, że uda mu się przemycić jedną babeczkę pod listkiem od gangu słodziaków. W tym przypadku gracz zabiera jedną babeczkę ze stosu tych oddanych do siebie. W momencie gdy gracz straci wszystkie babeczki, odpada z gry. Wygrywa osoba, której jako jedynej uda się zachować jakiekolwiek babeczki. Gdyby skończyły nam się karty z kategoriami przed tym jak rozgrywka się zakończy, po prostu bierzemy odłożone karty z kategoriami, tasujemy je i rozkładamy ponownie. Jeżeli mamy mniej czasu na rozgrywkę, ustalamy, że gra skończy się po odsłonięciu wszystkich kart ze słodziakami/listkami, wtedy wygrywa ta osoba, której zostanie najwięcej babeczek. 


Grę możecie pobrać TUTAJ

Jak Wam się podoba gang słodziaków? Macie jeszcze jakieś inne pomysły na wykorzystanie tych kart na zajęciach? Jeżeli tak, napiszcie koniecznie! :)  

Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :) Zapraszam również do dołączenia do grupy Nauka przez zabawę, na której polecamy sobie ciekawe gry,książki i inne materiały dla dzieci i do mojej najnowszej grupy Aliexpress- gadżety dla nauczycieli, na której dzielę się linkami do fajnych i przydatnych rzeczy do wykorzystania w pracy nauczyciela :) 


6 komentarzy:

  1. Fantastyczna gra, w sam raz na powtórkę po wakacjach! :D Twój blog jest świetny, dziękuję Ci za tę skarbnicę wiedzy i pomysłów, wszystko, co tu zamieszczasz bardzo się przydaje w nauczaniu języka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem pod wrażeniem Twoich pomysłów. Wspaniałe i bardzo przydatne. Dzięki Ci za trud i kreatywność! :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Rewelacyjna gra, brawo Ty! Dziękuję

    OdpowiedzUsuń