sobota, 18 sierpnia 2018

5 pomysłów na chochelkę na lekcji angielskiego :)

Witajcie w kolejnej, już ósmej edycji akcji High5 Przybij piątkę! W tej edycji ja i 15 innych blogujących anglistek wymyśliłyśmy sobie spore wyzwanie, każda z nas przygotowała dla Was porcję 5 pomysłów na zajęcia z wykorzystaniem jednej rzeczy. Ja wybrałam...chochlę do zupy. :D 


Ostatnio na jednej z chińskich stronek kupiłam dość nietypową chochelkę. Gdy tylko ją zobaczyłam, stwierdziłam, że będzie super gadżetem na zajęcia. Zobaczcie sami! 


Chochelka to uroczy potwór z Loch Ness. :D Zapłaciłam za nią ok. dolara, u nas też jest dostępna, ale trzeba za nią zapłacić jakieś 20 zł. dlatego lepiej kupić na przykład na Aliexpress, w tej chwili jest za $0,89 (KLIK)

Jak można wykorzystać chochelkę na zajęciach?
(jeden z pomysłów sprawdzi się ze zwykłą chochlą do zupy, możecie też oczywiście przerobić jakąś nieużywaną chochelkę na potwora ;) ) 

1. Karmimy zwierzaki 

To zadanie sprawdzi się gdy chcemy przećwiczyć angielskie nazwy zwierzątek. Będziemy potrzebować do niego dużych plastikowych kubków ( np. takich do piwa :p ), pojemnika z wodą oraz chochelki. Na każdym z kubków naklejamy obrazek ze zwierzakiem. Nauczyciel mówi np. "The dog is thirsty", zadaniem dziecka jest wybranie kubka z odpowiednim zwierzątkiem i "napojenia" go przy pomocy chochelki. To zadanie jest hitem wśród przedszkolaków. 

2. Wyławiamy przysmaki  

Do tego zadania będziemy potrzebować kart obrazkowych z jedzeniem zwiniętych w kulki i jakiegoś pojemnika. Papierowe kulki wrzucamy do pojemnika, uczniowie wyławiają po jednej kulce przy pomocy chochelki z Nessie, rozwijają kulkę i wypowiadają zdania na temat tego co lubi Nessie np. "Nessie likes tomatoes".  

3. Co lubi Nessie? 

Zadanie jest trochę podobne do poprzedniego, jednak tym razem uczniowie będą mieli okazję opisać też rzeczy za którymi nasza Nessie nie przepada. Nauczyciel przygotowuje małe karty obrazkowe z jedzeniem, następnie rozkłada je przed dziećmi obrazkami do dołu. Nauczyciel mówi dzieciom, np.  że Nessie lubi tylko owoce, uczniowie kolejno odsłaniają karty obrazkowe, jeżeli odkryją kartę z owocem, mówią np. "Nessie likes strawberries" i wkładają ją do chochelki, jeżeli jednak trafią na rzecz, która nie jest owocem, mówią np. "Nessie doesn't like chips" i odkładają kartę na bok. 

4. Co zjadła Nessie?  

Do zadania będziemy potrzebować chochelki, mini kart obrazkowych i ściereczki. Nauczyciel wkłada do chochelki jedną kartę, zakrywa ją ściereczką i opisuje dzieciom co się na niej znajduje, czyli co zjadła Nessie. Np. jeżeli jest to truskawka mówi dzieciom że Nessie zjadła słodki, czerwony owoc. Uczniowie próbują odgadnąć co zjadła Nessie, następnie ochotnik sprawdza czy mieli rację, podnosząc ściereczkę. Możemy to zadanie potraktować jako grę drużynową, możemy też przećwiczyć inne słownictwo niż jedzenie, Nessie przecież mogłaby zjeść np....krzesło, no nie? ;)  

5. Nessie loves soup!

Do zadania będziemy potrzebować mini kart obrazkowych i garnka lub pudełka imitującego garnek. Dzieci siadają w kole, nauczyciel na środku koła kładzie garnek a obok niego karty obrazkowe, następnie podaje chochelkę jednemu z uczniów mówiąc np. "Nessie likes plums", uczeń wybiera kartę ze śliwkami i wkłada ją do chochelki, potem przekazuje chochelkę z kartą następnej osobie, nauczyciel kolejno mówi co lubi Nessie, dzieci wrzucają rzeczy do chochelki przekazując ją sobie, ALE gdy nauczyciel powie "Nessie loves soup!" dziecko które akurat będzie trzymało chochelkę musi wrzucić całą jej zawartość do garnka.  

A jakie Wy macie pomysły na chochelkę Nessie? :)

To już wszystkie inspiracje ode mnie, teraz koniecznie zajrzyjcie na inne blogi po więcej! ;) 

Angielskie bajanie - 5 pomysłów na tekturowe rolki
AngSchool - 5 nowych żyć dla ścinków
Easy Teaching Ideas - 5 pomysłów na wykorzystanie spinaczy do bielizny.
Edyta Pikulska - 5 sposobów na wykorzystanie klocków podczas zajęć.
English Freak - 5 pomysłów na karty obrazkowe
Enjoy English - 5 pomysłów na zalaminowaną kartkę papieru
Get Engspired - 5 pomysłów na karteczki samoprzylepne
Head Full of Ideas - 5 pomysłów na lodowe kubeczki
Karolina Kępska Teacher Trainer - 5 żyć kartonowego pudełka
Karolina Lubas - 5 sposobów na kostki obrazkowe
Let's read in English- 5 eggstra pomysłów na wykorzystanie plastikowych jajek otwieranych na zajęciach.
made by kate- “Zapuszkuj” swoje zajęcia na 5 sposobów!
Małe Duże - 5 sposobów na maty KIDDO
one-to-one - Wordcards w pięciu odsłonach
Pomysły przy tablicy - 5 pomysłów na wykorzystanie gumowych rękawic

13 komentarzy:

 1. genialne! a ja już mam swoje 3 chochelki, więc tym bardziej nie mogę się doczekać wypróbowania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I'm in love with Nessie :P dzięki za ten wpis, chyba zacznę rok od zajęć z chochelką <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedna chochelka a tak dużo zmienia :) Świetne pomysły!

  OdpowiedzUsuń
 4. 😁 Szkoda, że w tym roku będę uczyć nastolatki. Będzie mi brakowało tych zabaw. Są suuuuuper😀 Chyba że wykorzystam je w innowacji pedagog.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jesteś niezastąpiona jeśli chodzi o wszelkie gadżety :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy bym nie pomyślała, że chochla może być pomocą dydaktyczną, a Ty to udowodniłaś!

  OdpowiedzUsuń
 7. Takiego gadżetu jeszcze na zajęciach nie widziałam! Mega kreatywnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nessie górą! Świetne pomysły, czekałam na nie z moimi trojaczkami Nessie 😉

  OdpowiedzUsuń
 9. Chochla w roli głównej - nigdy nie pomyślałabym,że może być pomocą dydaktyczną... aż do momentu gdy przeczytałam Twoj wpis. A potwora Nessie uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Super wpis, czekałam na niego najbardziej, bo był dla mnie największą niewiadomą. Sama robiłam niegdyś zupę obrazkową, ale jakoś nie wpadłam na like/ doesn't like. Jeśli mamy dwie chochelki możemy zrobić grupowe wyścigi z flaszami, podobne do tych z łyżką i jajkiem. Tak czy siak, myślę, że "karmimy zwierzaki" i tak wygra wśród dzieciaków.

  OdpowiedzUsuń
 11. Trudno mi zdecydować, który pomysł najbardziej mi się podoba, wszystkie są rewelacyjne :) Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo spodobały mi się pomysły nieparzyste - 1, 3, 5 :) Chyba pora zaopatrzyć się w taką chochelkę!

  OdpowiedzUsuń
 13. Kaja, nigdy w życiu bym nie pomyślała aby wykorzystać chochle do nauki angielskiego! :D Jesteś genialna! :D

  OdpowiedzUsuń