sobota, 20 stycznia 2018

Kolorowe scrabble za mniej niż 10 zł, jak wykorzystać je na zajęciach ? :)

Jakiś czas temu przeglądając Aliexpress, trafiłam na coś naprawdę uroczego- kolorowe literki do gry Scrabble, no i po prostu...musiałam je mieć. :) Scrabble wykorzystuję na swoich zajęciach już od dawna i sprawdzają się świetnie, dlatego dzisiaj chciałam Wam przedstawić kilka moich pomysłów na trochę inne wykorzystanie ich niż na planszy. Jedyne czego potrzebujecie to literki do gry, niekoniecznie te z Aliexpress ;)   

Clipart by PrettyGrafik Design

Na początek kilka słów o literkach z Ali, bo wiem że będziecie pytać :) Literki są drewniane, w jednym opakowaniu znajdziecie 100 szt. z różną ilością pojedynczych liter, na przykład 12 liter "E", jedna "X", 9 "A" itd. Nie wiem czy we wszystkich kolorach ilości są takie same, ale raczej tak. Na bloczkach oprócz liter są punkty, tak jak w normalnej grze w Scrabble. Są też dwa puste bloczki.  

Literki są dostępne w dziewięciu różnych kolorach i kosztują w przeliczeniu na złotówki trochę ponad 9 zł, już razem z przesyłką :)  Pamiętajcie, że na przesyłkę z Ali czeka się ok. miesiąca.  

Link do literek znajdziecie TUTAJ  

Jak wykorzystać scrabble na zajęciach ? 

Szybkie Scrabble  

Oprócz liter będziemy potrzebować nieprzezroczystego woreczka. Uczniowie kolejno losują po jednej literze z woreczka, nazywają ją i wymyślają wyraz, który się na nią zaczyna. Jeżeli zrobią to poprawnie, litera zostaje u nich.Gramy do momentu aż każdy z uczniów wylosuje określoną wcześniej liczbę liter np. 10, po tym czasie uczniowie muszą utworzyć wyrazy z liter, które zdobyli. Za ułożone wyrazy przyznajemy punkty według punktacji zamieszczonej na literach. Liczymy tylko te litery, które zostały wykorzystane do ułożenia wyrazów. Wygrywa osoba z największą ilością punktów.  

Literkowe zabawy czasami 

Jak przećwiczyć gramatykę przy pomocy Scrabbli? To proste! :) Tak jak w pierwszym zadaniu uczniowie losują literę z woreczka, jednak tym razem oprócz podania wyrazu zaczynającego się na nią, muszą ułożyć z nim zdanie w danym czasie. Możemy grać na punkty lub potraktować to jako ćwiczenie na rozgrzewkę. Aby urozmaicić zabawę uczniowie mogą wymyślać wyraz dla osoby po ich prawej stronie, wtedy to własnie ta osoba będzie musiała ułożyć z nim zdanie, zawsze jest przy tym kupa śmiechu bo uczniowie starają się wymyślać bardzo dziwne wyrazy :)   

Nazwij obrazek 

Litery świetnie się sprawdzą przy nauce nowych słówek, dzieci mogą "podpisywać" nimi karty obrazkowe. Możemy też sami podpisać obrazki, ale na przykład bez jednej litery, zadaniem uczniów będzie wstawienie jej, z literami ze Scrabbli takie ćwiczenia są dużo ciekawsze. :) 

Historie scrabblem pisane  

Nauczyciel rozpoczyna opowiadanie historyjki np. "Once upon a time there was...", uczniowie kolejno losują litery z woreczka i starają się dodać do historii jedno słowo na daną literę, jeżeli im się to uda, otrzymują ilość punktów, która się na niej znajduje, jeśli nie, odkładają literę na bok. Do wyrazów można dodawać przedimki, tak żeby nie trzeba było czekać kilkunastu kolejek np. na wylosowanie "a" ;) Wygrywa osoba, która zgarnie najwięcej punktów w momencie wylosowania wszystkich liter. 

A jakie są Wasze pomysły na Scrabble na zajęciach ? :) 


Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku i odwiedzenia Londonopoly na Instagramie :) Zapraszam również do dołączenia do grupy Nauka przez zabawę, na której polecamy sobie ciekawe gry,książki i inne materiały dla dzieci i do mojej najnowszej grupy Aliexpress- gadżety dla nauczycieli, na której dzielę się linkami do fajnych i przydatnych rzeczy do wykorzystania w pracy nauczyciela :) 

3 komentarze:

  1. brzmi ciekawie, na pewno mi się przyda - idę kupować literki na ali :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmm fajnie to wygląda i może się kiedyś przydać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nic dodać, nic ująć, wprowadzam Pani pomysły w życie plus dodaję kilka gotowców np. https://modino.pl/gry-slowne-i-liczbowe

    OdpowiedzUsuń