środa, 17 maja 2017

20 prostych gier i zabaw na zajęcia językowe ;)

Dzisiaj razem z portalem e-korepetycje.net mamy dla Was aż 20 pomysłów na proste gry i zabawy na zajęcia językowe. Jeżeli chcecie się dowiedzieć w jaki sposób wykorzystać na lekcji między innymi: karty, liście, popularną grę Dixit lub pustą kartkę papieru to ten wpis jest właśnie dla Was!

Gotowi?


No to jedziemy ;)  


Karcianki


Zwykłe karty są stałym elementem jeśli chodzi o wyposażenie mojej torebki. Oprócz popularnej gry "Conversation cards", w której do każdej karty dopasowujemy jakieś pytanie, warto je wykorzystać do zwykłej gry w wojnę. Gra idealnie się sprawdza na zajęciach indywidualnych i w małych grupach. Oprócz kart, będziemy do niej potrzebować kartki z pytaniami lub z zadaniami do wykonania np. z gramatyki. Uczestnicy losują po 10 kart z talii i gramy w wojnę. Przy każdym wyłożeniu kart, osoba która przegrywa musi wykonać jeden podpunkt z zadania lub odpowiedzieć na jedno pytanie.  


Butelka 


Mała, plastikowa butelka może urozmaicić nie tylko zajęcia w grupie, ale również indywidualne. Z jej pomocą możemy poćwiczyć  mówienie, powtórzyć słówka czy nawet gramatykę. Z małych kartek z zadaniami ( słówkami do przetłumaczenia, pytaniami lub zdaniami, w których trzeba wstawić czasownik w odpowiedniej formie) układamy koło. Uczniowie kolejno kręcą butelką i wykonują zadania. Oprócz kartek z zadaniami możemy zrobić jedną kartę specjalną np. z jakimś stworkiem. Osoba, która na nią trafi musi wykonać zadanie specjalne od przeciwnika po swojej prawej stronie.  


 Kostki 


Zawsze noszę przy sobie co najmniej trzy kostki do gry. Jak je wykorzystać na lekcji? Najprostszy sposób to wykonanie z uczniami własnej gry planszowej. Grę możemy rozrysować na pustej kartce lub zrobić wielką planszę z mniejszych karteczek ze słownictwem, pytaniami i czym tylko chcecie. Warto do gry dodać pola specjalne typu "cofnij się o trzy pola" lub "wracasz na start". Gwarantuję Wam, że uczniowie będą super zaangażowani robiąc grę samodzielnie, a przy okazji przećwiczą pisownię poznanych słów. ;)  


Orzeł czy słówko? 


Jeśli macie w portfelu trochę drobnych, to super! Monety świetnie się sprawdzają jako urozmaicenie lekcji. Mnie najczęściej służą jako pionki do gry, ale możemy je również wykorzystać do prostej gry It's mine lub zagrać z uczniami w rzut monetą. Rzut monetą można wykorzystać na kilka sposobów np. w grze planszowej, orzeł- dwa pola do przodu, reszka- jedno. Możemy też zagrać z uczniem o to kto wykonuje dany przykład w zadaniu. Rzut monetą świetnie się też sprawdza przy nauce mówienia, dajemy uczniowi jedno zdanie np.: "Wegetarianizm jest super" Jeżeli wypadnie orzeł, uczeń musi podać trzy argumenty potwierdzające tę tezę, jeżeli reszka- podajemy trzy argumenty przeciw.  


Czy masz... ? 


Do tej zabawy potrzebujemy jedynie kartki papieru z wypisanymi słowami, które chcemy przećwiczyć, jednak muszą to być słowa z jednej kategorii np. same rzeczowniki, może to być też lista słówek z książki. Gra świetnie się sprawdza na zajęciach indywidualnych i ćwiczy układanie prostych zdań w języku obcym. Uczestnicy gry wybierają po jednym słowie z listy i zapisują je na swojej kartce nie pokazując przeciwnikowi. Następnie zadajemy sobie na zmianę pytania na temat jednego słowa z listy np. "Czy masz lodówkę" lub "Czy jesteś strażakiem" albo "Czy jesteś z Rosji", i odpowiadamy zgodnie z tym co mamy na swojej kartce "Nie, nie mam" lub "Nie, nie jestem". Wygrywa osoba, która jako pierwsza odgadnie co znajduje się na kartce przeciwnika.  


Ufff...pięć pomysłów za nami, ale to zdecydowanie jeszcze nie koniec! Jakie są kolejne proste pomysły na zajęcia? Tego dowiecie się od e-korepetycji. Autorzy podzielili zabawy na trzy części, możecie się z nimi zapoznać klikając w czerwone napisy z częściami.


Część pierwsza - 6 pomysłów na zajęcia z każdą grupą wiekową. Dowiecie się m. in. o tym po co brać ze sobą na lekcję matę do Twistera, jak poszerzać słownictwo przy pomocy Scrabbli, co można zrobić z kartami Dixit i jak walczyć o krzesło. 


Część druga - tutaj znajdziecie 5 pomysłów w tym uwielbiane przez moich uczniów wykreślanki i skrzynię skarbów oraz propozycję wykorzystania jesiennych liści. 


Część trzecia- ostatnie 4 pomysły, w tym gra w pytania i zdecydowany hit na zajęciach- opcja z rysowaniem ( im mniej umiecie rysować, tym lepiej- kupa śmiechu gwarantowana ;) ). 


Który z pomysłów podoba Wam się najbardziej? Piszcie! 

1 komentarz: