niedziela, 2 października 2016

Jesienne skarby i 14 pomysłów na wykorzystanie ich na lekcji angielskiego :)

Mamy już październik, na dworze zrobiło się jesienne... ale nie trzeba się załamywać tylko korzystać ! Dzisiaj przedstawię Wam 14 pomysłów na wykorzystanie żołędzi, liści i kasztanów na lekcji angielskiego :)1. Trochę korektora

Na suchych, kolorowych listkach wypiszcie literki, najlepiej zrobić to białym korektorem lub lakierem do paznokci. Dzieci mogą ćwiczyć w ten sposób alfabet albo układać litery w słowa, mogą również losować listki i wymyślać słowa, które zaczynają się na daną literę.

2. Memory

Jesienne liście możecie wykorzystać jako urozmaicenie gry Memory, więcej o tym pomyśle możecie przeczytać na blogu Firstideakit :)

3.  Kategorie

Na suchych listkach przyklejamy obrazki z różnych kategorii (na przykład jedzenie, pojazdy, meble itd.) , dzieci segregują liście, wypowiadając słowa i robią z nich bukiety, w których znajdą się obrazki z odpowiednich kategorii.

4. Zbieranie liści

Liście z poprzyklejanymi obrazkami rozkładamy w różnych częściach sali, tak żeby nie były widoczne na pierwszy rzut oka, najlepiej zrobić to przed lekcją. Zadaniem uczniów będzie odnalezienie wszystkich liści i nazwanie obrazków. Można też włączyć muzykę i w pewnym momencie ją zatrzymać, dzieci zbierają liście do momentu aż nauczyciel zatrzyma piosenkę, liczymy razem ile liści udało się uzbierać i nazywamy obrazki. Można również podzielić dzieci na drużyny, każda drużyna wrzuca liście do swojego pudełka/ wiaderka - wygrywa drużyna która zbierze i odpowiednio nazwie większą liczbę liści.

5.  Wykopaliska

Do wielkiego pudełka wrzucamy liście, kasztany, żołędzie i wszystko co jesienne i co Wam przyjdzie do głowy ( ale bez żadnych ostrych krawędzi). Oprócz powyższych rzeczy do pudełka wkładamy angielskie słówka lub obrazki wydrukowane i zwinięte w papierowe kulki o średnicy ok. 3 cm. Zadaniem uczniów jest odnalezienie schowanych słówek i przetłumaczenie ich lub ułożenie zdania. To zadanie można też robić na czas :)

6. Liczenie

Do tego zadania będzie nam potrzebne sporo żołędzi i plastikowe kubeczki. Na kubeczkach piszemy po angielsku liczby, uczniowie muszą przeczytać liczbę na kubku i wrzucić do kubka odpowiednią liczbę żołędzi licząc je głośno.

7. Butelka

Gra w butelkę w wersji jesiennej. Żołędzie, kasztany i liście układamy w koło. Dodatkowo na małych karteczkach wypisujemy słówka. Uczniowie kręcą butelką i biorą pierwszą z brzegu karteczkę ze słowem. Następnie wykonują zadanie odpowiadające przedmiotowi który wskazała butelka.
Kasztan- opisz to.
Żołądź - narysuj.
Liść- wymyśl zdanie ze słowem.

8. Powtarzamy z wiewiórkami

Żołędzie możecie również wykorzystać grając w grę, którą wymyśliłam jakiś czas temu. Grę znajdziecie TUTAJ ;)

9. Kółko, krzyżyk i kasztany

Kasztany i żołędzie możemy wykorzystać na zasadzie gry w kółko- krzyżyk. Ta gra sprawdzi się na zajęciach indywidualnych. Na kartce rysujemy tabelkę, tak jak w grze. W pola wpisujemy słowa po polsku ( wykorzystajcie słownictwo, które przerabiacie). Uczeń dostaje trochę kasztanów a nauczyciel żołędzi. Żeby zająć jakieś pole, uczestnik gry musi nazwać słowo po angielsku, wiadomo że nauczyciel będzie miał przewagę, więc gdyby uczeń miał problem z nazwaniem słowa- pomagamy mu :) Gdy już słowo zostanie przetłumaczenie zajmujemy pole kładąc na nim kasztany lub żołędzie. Wygrywa osoba, która jako pierwsza ułoży rząd- tak jak w grze kółko-krzyżyk.

10. Bingo

Wszyscy chyba wiedzą jak grać w bingo :) Ta gra bardzo fajnie się sprawdza przy powtórce czegokolwiek. Zamiast skreślać wylosowane słowa, możemy je przykrywać kasztanami, uczniom bardzo się podoba takie urozmaicenie :)

11. Liście i pająki

Do tego zadania oprócz liści będą nam potrzebne karty z obrazkami omawianych słówek oraz dwie karty z obrazkiem pająka ( można je po prostu narysować). Uczeń odwraca się a my na podłodze rozkładamy 5 kart obrazkowych i dwa pająki, każdą z tych rzeczy przykrywamy dużymi listkami. Uczeń wskazuje na jeden z listków, jeżeli trafi na obrazek, musi nazwać słowo, jeżeli na pająka- musi wykonać zadanie specjalne, na przykład zrobić 3 przysiady lub pokazać w sali coś niebieskiego. Możemy również zagrać na punkty, za nazwanie obrazka uczeń dostaje punkt, jeśli uczeń trafi na pająka - punkt idzie do nauczyciela.

12.  Magic eye

Znacie grę "Magic eye"?  Ja zaproponuję Wam wersje jesienną :) Na stole rozkładamy karty obrazkowe, najlepiej 6 sztuk. Dzieci nazywają kolejno obrazki, następnie jedną z kart przykrywamy listkiem, dzieci nadal muszą nazwać obrazki, które znajdują się na stole, łącznie z tym przykrytym. Potem zakrywamy kolejne karty, dzieci powtarzają i tak aż do momentu gdy zakryjemy wszystkie :)

 13. Rzut kasztanem

Do tego zadania będą nam potrzebne papierowe lub plastikowe talerzyki oraz kasztany. Na talerzykach wypisujemy flamastrem słówka lub przyklejamy obrazki, następnie rozkładamy talerzyki na podłodze. Zadaniem ucznia będzie trafienie kasztanem do odpowiedniego talerzyka po tym jak nauczyciel wypowie dane słowo po angielsku.

14. Spadające liście

Na koniec bardzo prosta zabawa, która sprawdzi się podczas nauki nowych słówek. Rozkładamy obrazki w różnych miejscach w sali, następnie nazywamy któryś z nich po angielsku, zadaniem ucznia jest odnalezienie odpowiedniego obrazka i przykrycie go listkiem :)

A jakie są Wasze pomysły na wprowadzenie jesiennej atmosfery na zajęciach ? :)

Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :)  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz