niedziela, 11 września 2016

8 gier i zabaw z wykorzystaniem papieru kolorowego :)

Ostatnio na zajęciach z dziećmi wykorzystuję tony papieru kolorowego... no dobra może z tymi tonami to trochę przesadziłam, ale papier kolorowy zdecydowanie sprawdził się jako pomoc do nauki angielskiego ;) Tak więc dzisiaj przedstawiam Wam 8 pomysłów na to, jak można go wykorzystać :)

1. Kolorowe kule

Ten pomysł sprawdzi się na zajęciach indywidualnych. Ze skrawków papieru robimy kulki ok 2-3 cm, po dwie w każdym kolorze, w jednej kulce chowamy wydrukowany obrazek z omawianym słownictwem, druga pozostaje pusta w środku. Wszystkie kulki rozrzucamy po podłodze lub po stole, następnie wypowiadamy jakiś kolor, a dziecko wybiera jedną z kulek w odpowiednim kolorze i rozwija ją, jeżeli trafi na obrazek, nazywa go po angielsku i dostaje jeden punkt, jeżeli nie- punkt idzie do nauczyciela. Z młodszymi dziećmi ( 3-latki) możemy bawić się w samo rozwijanie kulek i szukanie obrazków, dla takich maluszków samo rozwijanie kolorowych kulek i nazywanie kolorów i przedmiotów będzie fascynującym zajęciem :)

2. Kula XXL

Robimy z dziećmi piłkę zaczynając od kulki z malutkiego skrawka papieru, kulkę wkładamy do większego skrawka robiąc większą i tak aż do kartki a4, papier oczywiście musi być w różnych kolorach, robiąc piłkę pytamy dzieci o nazwy wszystkich kolorów :) Gotową piłkę odkładamy na jakiś czas, najlepiej do następnej lekcji albo do końcówki zajęć. Po jakimś czasie, gramy piłką rzucając ją do siebie, jeżeli ją złapiemy, rozwijamy jedną warstwę i nazywamy dany kolor, im piłka jest mniejsza tym trudniej ja złapać, dzieci bardzo lubią też zgadywać, która warstwa będzie ostatnia ;) To ćwiczenie możemy również wykorzystać stosując zwykłe kartki ( najlepiej jakieś niepotrzebne już kserówki), w takim przypadku na skrawkach kserówki, na czystej stronie, piszemy słówka, które chcemy powtórzyć :)

3. Kolorowa plansza

Papier kolorowy, a właściwie kolorowy papier techniczny świetnie się nadaje do zrobienia gry planszowej. Z kartek A3 takiego papieru wycinamy duże kształty (serduszka, chmurki, gwiazdki itd. ), na kształtach wypisujemy słówka lub zadania albo naklejamy lub rysujemy obrazki i tak przygotowane kartki układamy na podłodze w wielką grę planszową, w której dzieci będą pionkami :) Najlepiej mieć do tego dużą pluszową kostkę, ale z taką zwykłą tez dacie radę ;)

4. Dni tygodnia i miesiące

Powtórka dni tygodnia i miesięcy będzie dużo bardziej przyjemna gdy wykorzystacie do niej specjalnego stworka z papieru :) O tym jak go zrobić pisałam TUTAJ.

5. Foliowe ubrania

Do tego zadania oprócz papieru będziecie potrzebować również skoroszytu.Z przedniej części skoroszytu wycinamy prostokąty i rysujemy na nich czarnym flamastrem kontury ubrań. Tak przygotowane prostokąty możecie przykładać do kolorowych kartek, uczniowie będą musieli nazwać dane ubranie i jego kolor, na prostokątach możecie oczywiście narysować też inne rzeczy, na przykład kształty :)

6.  Kolorowe pokoje

Tę zabawę możecie wykorzystać do powtórki nazw pomieszczeń i fajnie będzie pokazać dzieciom do tego ten filmik ze Stevem i Maggie :Do zabawy będziemy potrzebować flashcards z pomieszczeniami, można je znaleźć na przykład TUTAJ ( wydrukujcie je na szaro) , kawałków papieru kolorowego ( możecie powycinać z niego gwiazdki) oraz kredek. Rozkładamy przed uczniem trzy pomieszczenia nazywając je po angielsku i pokazujemy mu jedną kolorową gwiazdkę nazywając kolor, następnie uczeń odwraca się a my chowamy gwiazdkę pod jedną z kart, potem uczeń zgaduje pod którym pomieszczeniem znajduje się dany kolor nazywając pomieszczenia po angielsku, gdy już uda mu się zgadnąć, kolorujemy pomieszczenie według koloru gwiazdki (można przy tym czarować tak jak Maggie na filmiku) :)

7. Pizza

Jednym z ulubionych ćwiczeń moich maluchów jest robienie pizzy z papieru. Z kolorowego papieru technicznego wycinamy różne składniki do pizzy: ciasto, ser, oliwki, salami i robimy pizzę razem ze Stevem i Maggie, dzieci uwielbiają ten filmik :)
Oczywiście możecie wyciąć z papieru inne składniki i każde z dzieci może zrobić swoją ulubioną pizzę i opisać co się na niej znajduje :)

8. Kolorowe śmieci

Ostatnią zabawą z papierem są kolorowe śmieci, do dużego plastikowego pojemnika wrzucamy kulki z papieru w różnych kolorach i kulki z niepotrzebnych kserówek, zadaniem dzieci będzie wyłowienie wypowiedzianego przez nauczyciela koloru. Taki pojemnik z papierowymi kulkami możemy również wykorzystać do powtórki innego słownictwa, wystarczy między kulki włożyć zalaminowane małe karty z obrazkami, dzieci wyławiają je i nazywają przedmioty na obrazkach :)  

A jakie są Wasze pomysły na wykorzystanie papieru kolorowego ? :)


Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :)  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz