sobota, 7 września 2019

Checkpoint: podręcznik przygotowujący do nowej matury, recenzja

Hello! Dzisiaj mam dla Was recenzję nowości od wydawnictwa Macmillan, więc jeżeli jeszcze zastanawiacie się jaki podręcznik wybrać dla uczniów przygotowujących się do nowej matury, zapraszam do czytania! :) Checkpoint to czteropoziomowa seria podręczników dostosowana do nowej podstawy programowej. Z tą serią przygotujecie swoich uczniów do matury 2023, zarówno podstawowej jak i rozszerzonej. Na stronie Macmillana możecie pobrać dwa pierwsze rozdziały podręcznika (KLIK).   Co znajdziemy w środku? 

Książka składa się z 10 działów (plus starter unit w poziomie A2+/B1), w każdym z nich są ćwiczenia na słownictwo, słuchanki, czytanki, pisanie, gramatyka i mówienie. Pod koniec każdego działu jest również lista słówek z transkrypcją fonetyczną oraz powtórzenie. 
Fajnym urozmaiceniem typowych zadań w każdym dziale jest podrozdział "Integrating skills", który składa się z ćwiczeń, które uczniowie mogą wykonywać w parach lub w grupach, są tam również pomysły na różne projekty i prezentacje. Najbardziej jednak skradły moje serce "buzzwords"  schowane pomiędzy ćwiczeniami, czyli modne zwroty typu: "chillax" czy "yarn bombing", każdy ze zwrotów ma angielską definicję i przykładowe użycie w zdaniu. Super sprawa!    Dodatkowo na końcu podręcznika znajdziemy "Vocabulary builder" czyli po stronie dodatkowych ćwiczeń ze słownictwa z danego działu oraz "Grammar reference" do każdego unitu (teoria plus ćwiczenia),a także "Communication activities" i "Writing bank". Jeżeli chodzi o "Writing bank" to jestem trochę zawiedziona, całość jest napisana w wielkim skrócie i chociaż zawiera bardzo istotne informacje to brakuje mi jednak dodatkowych zwrotów i większej ilości przykładów. W zestawie z podręcznikiem jest też ćwiczeniówka, w której znajdziemy jeszcze więcej ćwiczeń utrwalających poznany materiał. 


Ale to jeszcze nie koniec! W ćwiczeniówce jest kolejna mini książeczka "Life skills video worksheets". Tak, Checkpoint ma to co lubię najbardziej, czyli lekcje video :). Moi uczniowie uwielbiają filmiki, a to że mamy do filmików całą osobną mini książeczkę z ćwiczeniami jest genialną opcją.  
Oprócz podręcznika i ćwiczeniówki jest też książka nauczyciela, w formie którą wszyscy chyba lubią najbardziej czyli w formie podręcznika z naniesionymi odpowiedziami ;).

Checkpoint online 

Skoro już jesteśmy przy rzeczach dla nauczyciela to zajrzyjmy co Checkpoint ma do zaoferowania w wersji online.W "Teacher's Presentation Kit" znajdziemy między innymi wersję online kart "Matura speaking cards" do wyświetlania na tablicy. Gotowe karty są dwustronne, po jednej stronie znajdziemy zdjęcie do opisania, a po drugiej mnóstwo pytań :) Jeżeli wolicie karty w fizycznej wersji to będą one dostępne w sklepie Macmillana od połowy września. Ja już zdążyłam przetestować kilka kart na zajęciach ze swoimi maturzystami i myślę, że będzie to jedna z moich ulubionych pomocy w tym roku szkolnym. Najfajniejszą według mnie zakładką jest "Teacher's Resource Centre" gdzie znajdziemy jeszcze więcej dodatkowych ćwiczeń do druku z zakresu kultury, gramatyki i everyday English oraz kurs video "How to power your point, czyli super prezentacja krok po kroku" prowadzony przez dr Grzegorza Śpiewaka. W kursie znajdziemy sporo ciekawych pomysłów na zrobienie fajnej prezentacji, zostały tam też przedstawione najczęstsze błędy i porady jak ich unikać, także jeżeli lubicie korzystać z prezentacji na swoich zajęciach lub chcielibyście pokazać swoim uczniom jak zrobić idealną prezentację to polecam :). 


Na koniec chciałam Wam pokazać jeszcze jedną fajną rzecz dla naszych maturzystów,  "Grammar in use worksheets" z zestawami zadań na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Dwa przykładowe arkusze możecie pobrać TUTAJ (KLIK). Korzystając z Checkpoint możecie też pobrać wersję PDF całej książki ze staffroomu Macmillana. Podsumowując, Checkpoint to ciekawa propozycja dla przyszłych maturzystów, oprócz typowych ćwiczeń są fajne urozmaicenia w postaci lekcji video, ćwiczeń z everyday English, kulturówki i speakingu. Myślę, że z tą serią ani Wy, ani Wasi uczniowie nie będziecie się nudzić :).  


Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem Macmillan. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz