czwartek, 25 maja 2017

5 gier z uroczym Panem Ziemniakiem w roli głównej ;)

Mamy już prawie czerwiec, na dworze jest gorąco, a uczniowie niekoniecznie mają super chęci do nauki :) Jak rozruszać leniwą atmosferę na zajęciach? Oczywiście za pomocą gier! 
Dzisiaj mam dla Was 5 pomysłów na gry i zabawy na zajęcia językowe, z użyciem... Pana Ziemniaka!

Clipart by Prettygrafik Design


Pan Ziemniak to nic innego, jak obrazek ziemniaka z uroczą twarzą. Moi uczniowie po prostu go uwielbiają. Całą armię ziemniaków, która będzie potrzebna do wszystkich gier, możecie pobrać TUTAJA teraz pora na pomysły ;) Do każdej gry będziemy potrzebować wydrukowanych na grubym papierze ziemniaków, najlepiej co najmniej dwie strony (czyli 16 dużych ziemniaków). Wszystko zależy od tego, ile słów chcecie przećwiczyć.

1. W poszukiwaniu zaginionego ziemniaka

Na dużych ziemniakach, na białej stronie wypisujemy po jednym słowie/zagadnieniu/pytaniu do przećwiczenia. Oprócz tego do gry będzie nam potrzebny jeden malutki ziemniak ze środka strony. Nauczyciel rozkłada na stole wszystkie duże ziemniaki napisem do dołu, pod jednym z nich chowa tego malutkiego (uczniowie nie mogą patrzeć). Gracze kolejno odkrywają ziemniaki i wykonują zadania znajdujące się pod nimi, wygrywa osoba która jako pierwsza odkryje zaginionego, małego ziemniaka ;)

2. Historia zaginionego ziemniaka

W tej zabawie znowu będziemy poszukiwać zaginionego ziemniaka, jednak tym razem nie ma zwycięzcy. Na dużych ziemniakach wypisujemy różne słowa, najlepiej jak najmniej powiązane ze sobą. Uczniowie kolejno odkrywają słowa, tłumaczą je i zbierają duże ziemniaki. W momencie gdy ktoś trafi na zaginionego ziemniaka, kończymy zbiory. Zadaniem uczniów jest napisanie krótkiej historyjki o zaginionym ziemniaku z wykorzystaniem zdobytych słówek. Może się zdarzyć, że ziemniak odnajdzie się już za pierwszym podejściem, wtedy uczniowie losują po 3 ziemniaki.

3. Ogniem i ziemniakiem

To zadanie świetnie się sprawdza gdy omawiamy słownictwo związane z campingiem. Na dużych ziemniakach wypisujemy słowa, które chcemy przećwiczyć, jednak niektóre z nich zapisujemy błędnie, zadaniem uczniów jest oddzielić ziemniaki które nadają się na ognisko od tych zepsutych (czyli tych z błędem).

4. Ziemniaczane sadzonki

Do tej gry oprócz ziemniaków będziemy potrzebować czystych kartek A4 i kostki. Drukujemy po 6 ziemniaków dla każdego gracza. Kartki dzielimy flamastrem na 6 części, na każdej części piszemy cyfry 1-6 i jakąś kategorię, na przykład: owoce, meble, czasowniki itd. Gracze kolejno rzucają kostką, jeżeli wyrzucą na przykład 1, kładą jednego ziemniaka na polu z jedynką wymyślając jedno słowo z danej kategorii. Jeżeli drugi raz wyrzucą jeden, nie kładą na polu następnego ziemniaka, ale muszą wymyślić kolejno słowo, inaczej mogą stracić ziemniaka z pola. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zasadzi ziemniaki na wszystkich swoich polach, czyli wyrzuci kostką wszystkie liczby. Zamiast kategorii możemy wpisać w pola słowa do przetłumaczenia lub jakieś inne zadania do wykonania.

5. Agent ziemniak

Każdy uczeń dostaje jednego ziemniaka do wklejenia do zeszytu lub na kartkę ( w tym przypadku lepiej wydrukować ziemniaki na cieńszym papierze). To zadanie sprawdzi się przy nauce opisu osoby. Każdy z uczniów tworzy tajnego agenta ziemniaka, dorysowuje mu włosy, ręce itd. i wymyśla mu tożsamość, musi opisać jego wygląd, hobby, może też wymyślić tajną dziedzinę jaką agent ziemniak się zajmuje. Następnie uczniowie czytają swoje opisy.

Macie jeszcze jakieś pomysły na wykorzystanie Pana Ziemniaka na lekcjach ? ;)

Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku i odwiedzenia Londonopoly na Instagramie :) 


Zapraszam również do dołączenia do grupy Nauka przez zabawę, na której dzielimy się różnymi grami, książkami i pomysłami na zajęcia z dziećmi :)

5 komentarzy:

 1. Bardzo kreatywne pomysły! Super! Historia Zaginionego Ziemniaka - swietna alternatywa do tworzenia historyjek w języku angielskim. A teraz juz lecę obrać ziemniaki! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ziemniaki są absolutnym hitem w moich grupach. Nawet się nie spodziewałam takiego entuzjazmu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie to samo, czasami te proste pomysły są najlepsze :)

   Usuń