poniedziałek, 20 czerwca 2016

Kamień, papier i roboty, czyli kolejna gra uniwersalna :)


Zdarza Wam się grać na zajęciach w kamień, papier i nożyce ? Ta prosta gra już dawno podbiła serca moich uczniów. Wykorzystuję ją na zajęciach indywidualnych. Zazwyczaj gramy robiąc jakąś krzyżówkę, wykreślankę lub zadanie na łączenie wyrazów.

Zasady są bardzo proste- kładziemy zadanie na środku stołu i gramy w kamień-papier, osoba która wygra otrzymuje punkt i wybiera przeciwnikowi przykład ( np. słowo w krzyżówce ) do zrobienia, gramy do chwili aż skończą się przykłady, wygrywa osoba z większą ilością punktów. Dla urozmaicenia wprowadzam punkty specjalne np. umawiamy się, że co czwarty punkt będzie punktem specjalnym, jeśli któraś z osób zdobędzie 4 punkty zadaje przeciwnikowi zadanie specjalne. Zadania mogą być różne : nazwij 5 rzeczy w klasie, zrób 5 przysiadów lub powiedz alfabet po angielsku :)

Zabawa jest dość prosta i bardzo podoba się dzieciom, może dlatego, że uzupełniamy zadanie razem z nimi co jest dość nietypowe, ale trzeba pamiętać też o tym, że nawet gdy to my wpisujemy na przykład hasło do krzyżówki, wymawiamy je, tłumaczymy i literujemy więc uczeń absolutnie nie siedzi bezczynnie :) Warto też czasami pozastanawiać się nad przykładem na głos, rozważać różne opcje i zachęcić ucznia do pomocy :)

Ostatnio postanowiłam trochę urozmaicić tę grę i stworzyłam trochę podkręconą wersję i tak oto powstała gra Rock Paper Scissors w wersji Star Wars, częstujcie się ;)Jak grać ?  

Bierzemy zadanie do wykonania, może to być kserówka lub zwykłe zadanie z książki. W zasadzie tę grę można wykorzystać przy nauce każdego przedmiotu :) Do gry będą potrzebne 2 pionki, które ustawiamy na robotach. Gramy z uczniem w kamień- papier, osoba która wygra, zadaje przeciwnikowi przykład z zadania i przesuwa swój pionek o jedno pole do przodu. Gwiazdka to pole specjalne, gdy na niej staniemy zadajemy przeciwnikowi dodatkowe zadanie specjalne ( przykłady opisałam wyżej). Po przejściu przez wszystkie swoje pola stajemy na napisie 'Star Wars', wygrywa osoba, która zrobi to jako pierwsza :) 

Grę możecie pobrać TUTAJ

Wypróbujecie ? :)

Chcesz być na bieżąco z nowymi postami ? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :) 

P.S.  Już niedługo wersja gry specjalnie dla dziewczynek, stay tuned ;) 

Jeżeli szukasz innych fajnych gier na zajęcia językowe, zajrzyj również do sklepu lamipoli.pl

2 komentarze: