poniedziałek, 16 marca 2020

Szczęśliwa siódemka #2, czyli sposoby na powtórki w domu przez siedem dni w tygodniu

Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, jak sprawić, żeby uczniowie powtarzali angielski siedem dni w tygodniu, nawet siedząc tylko w domu. Inspiracją do tego wpisu jest nowość od wydawnictwa Macmillan, czyli Dwuczęściowe Repetytorium Ósmoklasisty. Sugerując się zeszłorocznymi wynikami egzaminu ósmoklasisty, wydawnictwo Macmillan postanowiło stworzyć podręczniki, dzięki którym uczniowie będą mogli na spokojnie przećwiczyć kluczowe umiejętności potrzebne do prawidłowego rozwiązania zadań egzaminacyjnych. Dzięki podzieleniu materiału na dwie części nawet słabsi językowo uczniowie będą mieli czas na przyswojenie materiału. Przykładowe strony z obu części możecie zobaczyć TUTAJ (KLIK).  A teraz zobaczmy w jaki sposób możemy pomóc naszym uczniom w powtórce angielskiego w domu. 

Książkowy Brainbox

Znacie grę Brainbox? Zasady gry są bardzo proste, przez 10 sekund patrzymy na obrazek z informacjami na jakiś temat, po tym czasie zakrywamy obrazek i musimy odpowiedzieć na pytania, które dotyczą tego co się na nim znajdowało. Za poprawne odpowiedzi otrzymujemy punkty. Podobnie możemy zrobić z wybranymi obrazkami z podręcznika. Przed lekcją online nauczyciel wybiera kilka zdjęć z podręcznika i układa do nich różne pytania ( np. Czy dziewczyna na zdjęciu ma brązowe włosy? lub Ilu ludzi znajduje się na zdjęciu?). W trakcie zajęć uczeń otwiera książkę na danej stronie i ma 10 sekund na zapamiętanie wszystkiego z obrazka, po 10 sekundach zamyka książkę a nauczyciel zadaje mu pytania. Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje jeden punkt. Pytania można też po prostu przesłać uczniom, tak żeby mogli sami sprawdzić jak dobrą mają pamięć :).     


Obrazkowe fiszki 

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam obrazkowe fiszki. To zadanie wymaga odrobiny kreatywności.Uczniowie zaglądają do listy słówek w omawianym unicie, wybierają te, których nie znają i na małych kartkach z bloku technicznego próbują zobrazować dane słówko, następnie podpisują obrazek po angielsku a na odwrocie piszą polski odpowiednik. W ten sposób stworzone fiszki mogą służyć do samodzielnej nauki. Nie trzeba nawet umieć rysować, właściwie im obrazek będzie zabawniejszy i bardziej pokraczny, tym łatwiej będzie go zapamiętać.   

Quizlet 

Quizlet to darmowa platforma dzięki której Wasi uczniowie będą mogli przećwiczyć słownictwo w interesujący sposób. Można tworzyć własne listy słówek lub skorzystać z tych utworzonych przez innych. Na quizlecie znajdziecie aż 119 zestawów do Repetytorium Ósmoklasisty od wydawnictwa Macmillan TUTAJ (KLIK).  W każdym z zestawów znajdziecie fiszki, ćwiczenie pisowni (również ze słuchu), dopasowywanki, testy oraz prawdziwy hit wśród uczniów, czyli grę "Grawitacja" w której trzeba się rozprawić ze spadającymi asteroidami wpisując poprawne odpowiedzi. Zostań detektywem 

Do tego zadania możemy wykorzystać fiszki obrazkowe zrobione wcześniej lub fiszki ze słowami z listy na końcu unitu. uczeń może też zrobić fiszki gramatyczne z ćwiczeń z repetytorium, wypisując przykłady ze wcześniej zrobionych na lekcji zadań (np. po jednej stronie zdanie z luką, a po drugiej odpowiedź). Po zrobieniu fiszek uczeń prosi jednego z domowników aby pochował fiszki w różnych miejscach w domu, najlepiej w takich do których uczeń i tak zagląda codziennie (obok szczoteczki do zębów, komputera, w szafie z ubraniami). Uczeń może znajdywać kolejno fiszki wykonując codziennie rutynowe czynności i samodzielnie sprawdzać czy już opanował dany materiał, jeżeli nie to odkłada fiszki do ponownego schowania w innym miejscu.

Zagadka z podręcznika   

Jak jeszcze można zachęcić uczniów do zajrzenia do podręcznika w domu? Tworząc dla nich challenge! Nauczyciel może przygotować kilkanaście krótkich poleceń po angielsku (np. "Napisz w co jest ubrana dziewczyna ze zdjęcia na stronie 5?" albo "Wypisz 5 przymiotników z tekstu na stronie 20" lub "Jakie zwierzę ukryło się na stronie 12?) Ciekawe, któremu z uczniów uda się wszystkie polecenia rozwiązać najszybciej. 

Wordwall 

Wordwall (KLIK) to kolejna platforma, dzięki której Wasi uczniowie będą mogli w interesujący sposób przećwiczyć różne zagadnienia. Można na niej samodzielnie tworzyć gry dla uczniów z przerabianego materiału lub skorzystać z tysięcy zestawów stworzonych przez innych, wystarczy wpisać w szukajkę dane zagadnienie, a znajdziemy gry na dopasowywanie, quizy, grę podobną do Pac Mana (moja ulubiona) i wiele innych.  Gramatyczny dziennik  

Czas spędzony w domu może być tez dobrą okazją do prowadzenia dziennika, a przy okazji do przećwiczenia poznanych niedawno zagadnień gramatycznych. Zadaniem uczniów będzie napisanie 3 myśli, które przyjdą nam do głowy każdego dnia spędzonego w domu, ale muszą to być myśli zapisane w danym czasie, np. w pierwszym  tygodniu używamy tylko Past Simple, a w drugim tylko Past Continuous.   Przestaw się na angielski  

W trakcie siedzenia w domu, na pewno wśród uczniów zwiększy się ilość czasu spędzanego online, ale niekoniecznie musi być to coś złego, warto zachęcić młodzież do przestawienia się na angielski aby cały czas mieli z nim styczność. Facebook czy ulubiona gra w języku angielskim może być na początku wyzwaniem, ale po pewnym czasie uczniowie nauczą się wielu nowych słówek i zwrotów i nawet nie zauważą kiedy. 


A jakie są Wasze pomysły na angielski w domu?  


Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem Macmillan. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz