sobota, 11 lutego 2017

6 gier i zabaw z wykorzystaniem uchwytów do garnków ;)

Były już kubki termicznepojemniki na warzywazmiotka i szufelka, a nawet patyczki higieniczne. W kolejnej odsłonie pomysłów na zajęcia z dziećmi z wykorzystaniem nietypowych przedmiotów serdecznie witamy... uchwyty do garnków! :)  


Ostatnio szukając różności w chińskim centrum, moją uwagę przyciągnęły takie oto silikonowe zwierzaki. Doszłam do wniosku, że na pewno spodobają się moim małym uczniom. Zapłaciłam 3 zł za sztukę i dorzuciłam uchwyty do mojego pudła z dziwnymi rzeczami na lekcje :) Jeżeli również chcielibyście kupić takie cuda , można je dostać na allegro lub w internetowych sklepach z garnkami. Żeby je znaleźć, wpiszcie w wyszukiwarkę "silikonowe uchwyty do garnków" lub "silikonowe rękawice".  Najpopularniejsze są te z żabą (krokodylem?) i z psem, ale można znaleźć też inne zwierzątka. 

Jak wykorzystać uchwyty na zajęciach językowych ? 

Poniższe pomysły na pewno sprawdzą się podczas nauki języków obcych, ale niektóre z nich spokojnie możecie wykorzystać do nauki matematyki i innych rzeczy :) 

1. Pogawędka 

Silikonowe zwierzaki świetnie sprawdzają się w roli pacynek. Nauczyciel zakłada uchwyt na rękę i wciela się w postać zwierzątka prowadząc rozmowę z uczniem lub wydając polecenia. W ten sposób możemy przećwiczyć na przykład przedstawianie się lub zagrać w grę "Simon says". Jeżeli mamy więcej uchwytów, dzieci mogą dostać swoje własne zwierzątka i rozmawiać między sobą, wymyślając imiona/miejsce zamieszkania/ulubione rzeczy. 

2. I'm hungry 

Ta zabawa sprawdzi się przy powtórce słownictwa związanego z jedzeniem, będą nam potrzebne karty z obrazkami jedzenia i jeden uchwyt. Nauczyciel zakłada uchwyt na rękę i nazywa po angielsku rzeczy, które chciałby zjeść, dzieci karmią stworka odpowiednimi kartami :)  

3. I'm hungry- wersja na zajęcia w grupie  

Dzieci siadają w kole, każde z nich dostaje jedną kartę z obrazkiem czegoś do zjedzenia. Właściwie nie muszą być to typowe rzeczy bo nasz stworek może być na przykład wielkim miłośnikiem mebli. liczb lub pojazdów :) Nauczyciel wciela się w rolę stworka i mówi co by chciał zjeść, dziecko które ma daną rzecz, podnosi swoją kartę, nauczyciel podchodzi do niego i "zjada " daną rzecz przy pomocy chwytaka. 

4. Wyścigi stworków 

Do tego zadania będziemy potrzebowali kilku chwytaków i pudełka po butach (lub jakiegoś innego pojemnika). Drukujemy kartki z obrazkami/słowami/działaniami i zwijamy je w kulki. Następnie rozkładamy kulki po całej sali, a na środku kładziemy pudełko. Ustalamy czas zadania, na przykład 15 sekund, w tym czasie uczeń zakłada jeden z chwytaków i zbiera kulki wrzucając je pojedynczo do pudełka. Gdy czas minie, siadamy i rozwijamy kulki, patrząc co udało się zebrać i nazywając rzeczy znajdujące się w kulkach, następnie zapisujemy wynik, czyli liczbę kulek które udało się zebrać danemu stworkowi i sprawdzamy któremu ze stworków poszło najlepiej. Przed daną zabawą można powymyślać jakieś śmieszne imiona dla chwytaków :) 

5. Wykrywacz kłamstw 

To zadanie sprawdzi się podczas nauki nowych słówek, będziemy do niego potrzebować kart obrazkowych z omawianym słownictwem. Uczeń zakłada chwytak, nauczyciel pokazuje mu obrazek i nazywa go po angielsku, jeżeli nazwie obrazek poprawnie, uczeń powtarza nazwę, jeżeli nie, zabiera nauczycielowi kartę przy pomocy chwytaka :) Ta zabawa jest bardzo prosta, ale dzieci bardzo ją lubią i zawsze nie mogą się doczekać aż nauczyciel się "pomyli".  

6. Gdzie jest mucha 

Ta zabawa najlepiej się sprawdzi na zajęciach indywidualnych. Będziemy do niej potrzebować pudełka, kartek ze słownictwem/obrazkami, folii aluminiowej i dwóch chwytaków. Przed lekcją szykujemy specjalne kulki. Obrazki lub kartki ze słówkami zawijamy w folię aluminiową. Mogą być to słówka z kilku ostatnich lekcji. Oprócz słówek, do jednej kulki wkładamy obrazek z muchą (jeżeli mamy chwytaki z żabą, bo jeżeli z psem to lepsza będzie kość) . Wszystkie kulki wkładamy do pudełka, następnie z pomocą naszych chwytaków wyciągamy kolejno kulki, rozwijamy je, nazywając znajdujące się w nich rzeczy.  Wygrywa osoba, która jako pierwsza trafi na obrazek z muchą :) 

 A Wy? Macie jakieś pomysły na wykorzystanie tych uroczych chwytaków ? :)  


Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :) 

Zapraszam również do dołączenia do grupy Nauka przez zabawę, na której polecamy sobie ciekawe gry i książki dla dzieci :) 

4 komentarze:

  1. Zastosowałam do zabaw manualnych, zręcznościowych... przymocowałam do uchwytu sznurek z koralikiem na końcu i dzieci, mając silikonowego zwierzaka na dłoni, próbują tak bujać sznurkiem, by złapać koralik :) Lubią bardzo tę zabawę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rewelacja, dzięki za super pomysły :)

    OdpowiedzUsuń