środa, 4 stycznia 2017

Kości i 101 możliwości, czyli o tym jak dalmatyńczyki mogą pomóc dzieciom w nauce ;)

Dzisiaj mam dla Was nową grę uniwersalną ! Możecie ją wykorzystać do nauki każdego języka, pisania, liczenia i pewnie jeszcze do wielu innych rzeczy które aktualnie nie przychodzą mi do głowy ;)

Motywem przewodnim gry są urocze dalmatyńczyki, w grze pojawiają się również kości i... psie kupy :p Gra przeszła już pierwsze testy i największe emocje wzbudził właśnie ten ostatni element ;)Przygotowanie gry

Pod linkiem przy końcu wpisu znajdziecie 3 strony z kartami,1 z kolorowymi kośćmi i 1 z białymi. Karty i kości wydrukujcie na grubszym papierze w ilości która będzie odpowiednia dla Waszych uczniów. Na przykład na zajęcia indywidualne drukuję wszystkie karty i 3 strony z białymi kostkami :) Super tło do kart- w łapki, znajdziecie TUTAJ.  

Jak grać ?

We wszystkich opcjach gry, karty rozkładamy na stole/podłodze obrazkiem do dołu. Uczestnicy gry odsłaniają po jednej karcie. Jeżeli trafią na obrazek z kością- dostają określoną liczbę kości, jeżeli trafią na kupy- muszą oddać określoną liczbę kości. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zbierze ustaloną liczbę kości, na przykład 15. Podobne zasady zastosowałam w grze Świąteczni pożeracze pierników.

Opcja 1- pisanie

Do tej opcji potrzebujemy tylko kości w kolorze białym. Żeby zdobyć kość, gracz musi na niej napisać słowo zadane przez przeciwnika lub wylosowane z wcześniej przygotowanych karteczek.

Opcja 2- słownictwo

Ta opcja sprawdzi się na lekcjach językowych, przed grą na białych kościach wypisujemy słowa po polsku lub angielsku, które akurat omawiamy. Zadaniem ucznia jest przetłumaczenie danego słowa.

Opcja 3- liczenie

Na białych kościach wypisujemy flamastrem działania, żeby zdobyć kość, uczeń musi wykonać dane działanie.

Opcja 4- kolory

Do tej opcji będziemy potrzebować kolorowych kości, uczestnicy gry zbierając kości nazywają kolory.

Opcja 5- zadania i kategorie

Tutaj również będziemy potrzebować kolorowych kości. Tym razem rozkładamy je na stole obok kart białą stroną do góry. Przed grą każdemu kolorowi przypasowujemy kategorię , na przykład "house". Uczestnicy zdobywając kość muszą powiedzieć słowo z danej kategorii. Do kolorów możecie również powymyślać różne zadania :)

Wszystkie elementy gry możecie pobrać TUTAJ

Obrazki na kartach pochodzą ze strony disneyclips.com

Enjoy ;)

Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :) Zapraszam również do dołączenia do nowej grupy Nauka przez zabawę, na której polecamy sobie ciekawe gry i książki dla dzieci :) 

2 komentarze: