niedziela, 13 marca 2016

Conversation cards - czyli idealne ćwiczenie na mówienie i powtórkę przed maturą :)


Dzisiaj o tym jak zrobić ze zwykłej talii kart, niezwykłe ćwiczenie na mówienie :)
Moi uczniowie oszaleli na punkcie conversation cards, postanowiłam więc wykorzystać to ćwiczenie do powtórki z maturzystami. Oczywiście grę można wykorzystać nie tylko w klasach maturalnych  :)

Lista potrzebnych rzeczy: 


- zwykła talia kart

- wydrukowane tabele z pytaniami, do ściągnięcia TUTAJ 

Jak grać ?


Zajęcia indywidualne  


Talię rozkładamy na stole, uczeń losuje po jednej z nich, następnie nauczyciel czyta odpowiednie dla danej karty pytanie. Zadaniem ucznia jest poprawne udzielenie odpowiedzi. Odpowiedź musi być poprawna gramatycznie i odpowiednio rozbudowana. Jeśli uczeń wykona zadanie poprawnie karta zostaje u niego, jeśli nie, karta idzie do nauczyciela. Wygrywa osoba z większą ilością kart :)


Zajęcia w grupie 


Opcja 1 


Uczniowie losują kolejno po jednej karcie, każdy odpowiada na pytanie znajdujące się pod daną kartą. Nauczyciel przyznaje punkty za odpowiedź od 0 do 3. Wygrywa osoba z największą ilością punktów.


Opcja 2 


Do tej opcji potrzebne nam będą pionki i kostka. Karty układamy na stole robiąc z nich grę planszową. Gra może być mała tak jak na zdjęciu wyżej lub większa tak jak tutaj:

Uczniowie poruszają się po planszy, stając na danej karcie odpowiadają na pytanie i dostają odpowiednią ilość punktów za odpowiedź od 1 do 3, w przypadku nie udzielenia odpowiedzi cofają się o 3 pola. W momencie gdy pierwsza osoba dotrze do końca planszy, gra kończy się, zliczamy wszystkie punkty, wygrywa osoba z największą ilością punktów. Pierwsza osoba na mecie dostaje dodatkowe 3 punkty. Do gry można również wykorzystać karty JOKER, gdy uczeń stanie na takiej karcie dostaje od nauczyciela zadanie specjalne na przykład wyjaśnienie zastosowania jakiegoś czasu. Jeśli wykona zadanie poprawnie, otrzymuje 3 punkty, jeżeli nie - traci kolejkę.

W tabelach wypisałam pytania ze wszystkich zagadnień maturalnych. Pytania zebrałam z różnych książek :) Pod udostępnionym przeze mnie linkiem znajdziecie 3 tabele, każda tabela to 5 kategorii na powtórzenie różnych działów np: dom, człowiek, szkoła, życie rodzinne i towarzyskie oraz praca. Tak więc tabelek starczy nam na 3 gry.


Enjoy :)Chcesz być na bieżąco z nowymi postami ? Zapraszam do polubienia strony na Facebooku :) 

Jeżeli szukasz innych fajnych gier na zajęcia językowe, zajrzyj również do sklepu lamipoli.pl
18 komentarzy:

 1. Świetne! Wykorzystam z moimi maturzystami i gimnazjalistami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, gra super się sprawdza z maturzystami i gimnazjalistami, dorośli też ją bardzo lubią :)

   Usuń
 2. Każda zachęta do mówienia jest dobra :) Świetny pomysł!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super pomysł na wykorzystanie prostych kart

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki! Dzisiaj wykorzystam na zajęciach indywidualnych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę zdecydowanie częściej do ciebie zaglądać 😀

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny pomysł! Przy okazji można się nauczyć kolorów i nazw kart po angielsku :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne, zamierzam wykorzystać! Dzięki :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. ostatnio kupiłam malutką talię kart w sklepie 'wszystko po 1 zł.' myśląc: nie mam pojęcia po co, ale po zł to kupię, może się przyda - i się przydało! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. mega! :O kupuję ten pomysł! :)

  OdpowiedzUsuń